Bursluluk sınav sonuçlarının açıklanma tarihi belli oldu

Bursluluk sınav sonuçlarının açıklanma tarihi belli oldu

Bursluluk sınavlarının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı belli oldu. Buna göre 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıflarda okuyan öğrenciler 28 Eylül’den itibaren sınav sonuçlarını öğrenebilecekler.

28 Eylül’de Sonuçlar Açıklanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan İOKBS yani bursluluk sınavı sonuçlarının 28 Eylül Pazartesi günü açıklanacağı bildirildi. Buna göre sınava giren öğrenciler ve veliler merakla bekledikleri sonuçları MEB internet sayfası üzerinden kolayca öğrenebilecekler.

Burs kazanan öğrencilerin ödemeleri ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan resmi okullarda yatılılık, bursluluk, sosyal yardımları ve okul pansiyonları yönetmeliği hükümleri gereğince, bursluluk sınavlarını kazanarak okula kayıt yaptırılan tarihi izleyecek Ekim ayı başının itibaren ödenmeye başlayacak.

Her Yıl Yapılıyor

İOKBS ya da yaygın adıyla bursluluk sınavı, her yıl MEB tarafından düzenleniyor. 5’inci sınıftan 11’inci sınıflara kadar öğrencilerin katıldığı sınavda, toplamda 100 soru soruluyor ve öğrencilere de 120 dakika sınav süresi veriliyor. Soruların dağılımı ise Türkçe 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25, Sosyal Bilgiler 25 şeklinde dağılım gösteriyor. Ortaöğretim öğrencileri için ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları da sınavda yer alıyor. Lise öğrencileri için ise Türk Dili ve Edebiyatı 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25, Sosyal Bilimler 25 soru içeriyor. Eğer Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorumlu olmayan öğrencilere ise ilave olarak Sosyal Bilgiler alanından 8 soru soruluyor.

Sınavda sorulan soruların konuları ise bu yıl koronavirüs yüzünden sadece birinci dönem müfredatını içerecek şekilde sorulmuştu. Bu yüzden pek çok öğrencinin burs kazanma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Bursu alabilmek için maddi durumunun asgari geçim şartlarında ya da altında olması gerekiyor.