Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

İOKBS sınavının sonuçları merakla bekleniyor. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10, 11’inci sınıfların katıldıkları sınavın tarihleri MEB tarafından 28 Eylül tarihinde açıklanacak.

Sonuçlar Merakla Bekleniyor

Binlerce öğrenciyi ilgilendiren bursluluk sınavları geçtiğimiz haftalarda MEB bünyesinde yapılmıştı. Sınava giren her öğrencinin ve velilerinin merakla bekledikleri sonuçlara dair ise açıklama MEB tarafından geldi. MEB tarafından yapılan açıklamada bursluluk sınavına dair kitapçık ve cevap anahtarlarının yanıtlanmasının bu hafta içinde olacağını, sonuçlarının ise 28 Eylül tarihinde erişime açılacağı duyuruldu. Buna göre sınava giren tüm adaylar sonuçlarını 28 Eylül tarihinde öğrenebilecekler.

İOKBS Nedir, Nasıl Başvurulur?

İOKBS her yıl MEB tarafından 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerine yapılan ve 100 sorudan oluşan sınav türüdür. 100 soru için toplamda 120 dakika verilen sınavda, öğrencilere Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinden 25 soru sorulurken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları da içerikte yer alıyor. Ortaöğretim sınavlarında ise Türk Edebiyatı, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler sınavda önemli bir yer tutuyor.

İOKBS sınavından belirtilen puan alındığında, öğrencinin eğitim masraflarının desteklenmesi amacıyla ilgili süreler boyunca burs alma hakkı oluşuyor. Sınava başvurular ise her yıl yapılabiliyor. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, daha önce sınıf tekrarı yapmamış olmak, sınavın gerçekleştiği yılda okul değiştirmeye yönelik herhangi bir disiplin cezası almamak, ailenin yıllık olarak kazandığı ücretin düşük olması gibi şartlar aranıyor. Bursluluk sınavı bu bakımdan ailevi maddi gelirlerinin düşük olduğu öğrencilere verilen bir sınav olup maddi durumu iyi olan ya da durumlarını belgeleyemeyen öğrencilerin katılımlarının mümkün olmadığı bir sınavdır.