DGS başvuruları başladı, işlemler nasıl yapılır?

DGS başvuruları başladı, işlemler nasıl yapılır?

Üniversitede istediği bölüme yerleşemeyip Dikey Geçiş Sınavı’na girerek bölüm değiştirmek isteyenler için DGS tercih işlemleri başladı. Bugünden itibaren başlayan tercih işlemleri 2 Ekim’e kadar devam ediyor.

DGS Takvimi Belli Oldu
Pek çok üniversite öğrencisinin bölüm değiştirmek için beklediği DGS takvimi belli oldu. ÖSYM Başkanı Halis Aygün’den yapılan açıklamada DGS’nin hangi tarihlerde yapılacağı açıklandı. Adaylar tercih işlemleri için 25 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlayabilecekler. DGS tercihlerini yapmak için ise ÖSYM aday işlemleri sayfasına giriş yapmak gerekiyor. Kullanıcı adı ya da şifresi olmayan adayların e – devlet üzerinden de sisteme giriş yapmaları mümkün. Bunun yanında ÖSYM başvuru merkezlerine müracaat ederek de adaylar işlemleri ile ilgili sorunları çözüme kavuşturabilirler.

 

Tercih sonuçlarının açıklanması ise ÖSYM’nin internet sayfasında duyurulacak, adaylara ilave belge gönderilmeyecek. İnternet sayfasında ilan edilecek sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükümde geçecek.

 

Dikey Geçiş Sınavı DGS Nedir?
Dikey Geçiş Sınavı ya da DGS herhangi bir ön lisans programında öğrenci olan ya da mezun olmuş kimselerin katılabildikleri, dört yıllık bölümlere geçiş hakkı tanıyan bir sistemdir. Başka bir deyişle dört yıllık bölümlere geçiş yapmak isteyenler DGS’ye katılmalıdır. DGS için ön lisans öğrencisi olma şartı bulunmaktadır. Yurtdışında okuyan öğrenciler de sınava başvuru yapabilmektedir.

 

Dikey Geçiş Sınavı’nda toplamda 120 soru bulunmaktadır. Sınav soruları sadece 60 matematik 60 Türkçe şeklindedir. Test şeklinde yapılan sınavda öğrencilerin sayısal ve sözel becerileri ölçülmektedir. Bu bakımdan hazırlanan sorular da yükseköğretim kurumlarının ilgili alanlarındaki becerilerine uygun şekilde hazırlanmaktadır. Sınav süresi 150 dakika olup adaylar bu süre içinde sınavlarını tamamlamak zorundadırlar. Aynı şekilde DGS için önlisans başarı puanı yani not ortalaması da etki etmektedir.