E - Devlet öğrenci belgesi nasıl alınır? E – Okul öğrenci belgesi nasıl alınır?

E - Devlet öğrenci belgesi nasıl alınır? E – Okul öğrenci belgesi nasıl alınır?

Öğrenci belgesi almak pek çok durum için öğrenciler için gerekli olabilmektedir. Öğrencilerin indirimli toplu ulaşım kartı çıkarmasından çeşitli kurumlara yaptıkları başvurularda talep edilen öğrenci belgesi e – devlet üzerinden kolaylıkla alınabilmektedir.

Öğrenci Belgesi Nedir?

Öğrenci belgesi tanımı itibariyle kişinin aktif olarak öğrencilik durumunu gösteren belgeye denilmektedir. Özellikle çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında yapılacak olan başvurularda çeşitli imkânlardan yararlanmak için öğrencilik belgesi gerekmektedir. Daha önceden öğrencilik belgesi üniversitelerdeki öğrenci işlerinden alınabiliyordu. Günümüzde ise e – devlet üzerinden hızlı bir şekilde alınabiliyor. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri de e – okul üzerinden öğrenci belgesi alabilmektedir.

E – Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E – devletten öğrenci belgesi kolay bir şekilde alınabilmektedir. E – devlet’ten alınan öğrencilik belgesi resmi belge yerine geçmektedir ve çeşitli işlemlerde ya da başvurularda kullanıma uygundur. Bu kapsamda öncelikle e – devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. E – devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT’ye başvuru yaparak e – devlet şifresi alabilmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama ekranına “öğrenci belgesi sorgulama” yazılmalı ya da Yükseköğretim Kurumu sayfasına giriş yapılmalıdır. Öğrenci belgesi sorgulama ekranında iki aşamalı işlem yapılmaktadır. İlk kısmında öğrenci bilgileri, ikinci kısımda ise öğrenci belgesi bulunmaktadır. Eğer aktif olarak öğrencilik bulunmuyorsa, yani bir üniversiteye kayıtlı değilse ya da mezun olmuşsa bu sayfada herhangi bir bilgi çıkmayacaktır. Kayıtlı olunan üniversite bulunuyorsa bu durumda ekranda bilgiler görülecektir. Öğrenci belgesi ekranda belirince doğrudan bu sayfayı yazdırmamak gerekmektedir. Öncelikle dosya bilgisayara ya da mobil cihaza indirilmeli, daha sonra belgenin çıktısı alınması gerekmektedir. Öğrenci belgesi almak ücretsiz olup herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

E – Okul Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

İlköğretim ve ortaöğretim öğrenci için de e – okul öğrenci belgesi almak mümkündür. Ancak bu belge okul idaresi tarafından alınabilmektedir. Bu kapsamda okul idaresi öncelikle e – okul’a giriş yapar ve daha sonra öğrenci numarası arama ile öğrencinin aktif kaydı görüntülenir. Öğrenim belgesi geçmiş dönemlere yönelik de seçilebilmektedir. Daha sonra aynı ekran üzerinden öğrenci belgesi yazdırma işlemi yapılabilmektedir.