E - Okul veli bilgilendirme sistemi (VBS) girişi ve sınav sorgulama nasıl yapılır?

E - Okul veli bilgilendirme sistemi (VBS) girişi ve sınav sorgulama nasıl yapılır?

E – okul sistemine giriş nasıl yapılır sorusu hem öğrenciler hem de veliler tarafından önem taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş sistem sayesinde öğrenciler ve veliler sınav sonuçlarına kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.

E – Okul Nedir?

E – okul tanımı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan ve öğrenciler, öğretmenler ve veliler için sunulan bir yazılımdır. Yazılımın temel amacı öğrencilerin mezuniyetlerine kadar olan süreçte not ve başarı takiplerinin yapılmasını sağlamaktır. Bu açıdan devlet ve özel ilköğretim kurumları ile anaokulları, ortaöğretim kurumları ve liseler e – okul üzerinden işlem yapmaktadır. E – okul üzerinden yapılanlar oldukça çeşitlilik taşımaktadır. Bu bakımdan öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık bilgisi, sınav bilgileri, merkezi olarak yapılacak sınavların başvuruları gibi çeşitli işlemler e – okul üzerinden tamamlanmaktadır.

E – Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

E – okul veli bilgilendirme sistemi ise öğrenci velilerinin çocuklarının okul durumlarını takip etmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu kapsamda velililer çocuklarının okul durumlarının takibini yapabilmektedirler. Velilerin sisteme giriş yapması ile öğrencinin devamsızlığı, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri ve okul tarafından yapılmış olan duyurulara da ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu sayede veliler öğrencilerini daha yakından takip edebilmektedirler.

E – Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E – okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak için öncelikle e – okul resmi internet adresine giriş yapmak gerekmektedir. Giriş yapmak için sistem tarafından her öğrenci velisine tanımlanmış olan şifre ve kimlik numarası bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. İlk kez sisteme kayıt olacaklar için öncelikle veli giriş sayfası açılır ve ardından istenen bilgiler eksiksiz ve doğru olarak doldurulur. Daha sonra ise sayfada ikinci bölüm belirecektir. Bu bölümde ise öğrencinin kimlik bilgileri ya da eğitim bilgileri talep edilmekte ve bunlar da eksiksiz bir şekilde giriş yapılmalıdır. İstenen bilgiler arasında nüfusa kayıtlı olunan il, okuduğu sınıf gibi bilgilerin doğru olarak girilmesine önem gösterilmelidir. BU bilgiler girildikten sonra e – okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapılarak öğrencinin not durumu gibi bilgilere erişim sağlanabilmektedir.