İBB eğitim yardımları başlıyor, başvuru nasıl yapılır?

İBB eğitim yardımları başlıyor, başvuru nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli üniversite öğrencilerine yönelik başlatmış olduğu eğitim yardımına başvurular 15 Eylül’de başlayacak.

Başvurular Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından eğitimlerinde zorlanan dar gelirli üniversite öğrencilerine yönelik yapılacak yardım başvuruları yakın zamanda başlıyor. İhtiyaç sahibi olan gençlerin eğitim hayatlarına katkı ve devam sağlamak amacıyla verilen hizmet kapsamında, geçen yıl 30 bin öğrenci faydalanmıştı. Yine eğitim destekleri kapsamında bu yıl da 30 bin öğrencinin her birine yıllık 3 bin 200 TL yardım yapılması planlanıyor.

15 Eylül 2020 tarihinde başlayacak olan başvuruların sonuçları ise Kasım ayında açıklanacak. Başvuru yapmak için ise adaylar internet sitesi kullanacaklar. İBB’nin eğitim yardımlarına yapılacak başvurular geçen yıl internet üzerinden yapılmış ancak gereken belgeler yüz yüze teslim edilmişti. Bu yıl ise koronavirüs tedbirleri kapsamında, başvurular hem internet üzerinden yapılacak hem de belgelerin yüklenmesi online sistem üzerinden gerçekleştirilecek.

Başvuru yapmak isteyenler Genç Üniversiteli İstanbul adresini ziyaret ederek, sisteme kayıt olacaklar ve istenen formu doldurarak, sistem tarafından istenen belgeleri de yine aynı adres üzerinden yükleyecekler.

Başvuru Şartları Belli Oldu

Adayların burs desteğinden yararlanması için belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Buna göre adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, öğrencinin kendisinin ya da anne ve babasının vefatı halinde yakının yanında İstanbul’da ikamet ediyor olması, ön lisans ya da lisans öğrencisi olması, normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam ediyor olması, devlet üniversitesinde okuyor olmak ya da vakıf üniversitesinde yüzde 100 burslu öğrenci olmak, ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yıl sonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2 olması gerekiyor.