İlk ara tatil ne zaman, ara tatil tarihi belli oldu

İlk ara tatil ne zaman, ara tatil tarihi belli oldu

Milyonlarca öğrencinin merakla bekledikleri ilk ara tatil tarihleri belli oldu. Buna göre öğrenciler ve öğretmenler 16 – 20 Kasım tarihlerinde tatil yapma hakkına sahip olacaklar.

Ara Tatil Tarihleri Belli Oldu
Geçen sene uygulanmaya başlanan ve bu sene de koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanacağı açıklanan dokuz günlük ara tatilin ilki 16 – 20 Kasım 2020 tarihlerinde uygulanacak. Buna göre hafta sonu ile birlikte öğrenciler toplamda dokuz gün tatil yapacaklar. Ara tatilde ise öğrenciler karne ya da benzeri değerlendirme almayacaklar.

 

Ara tatil tarihleri şu şekilde belirlendi; birinci dönem ara tatil 16 – 20 Kasım 2020 tarihinde, yarıyıl tatili 25 Ocak – 5 Şubat 2021 tarihinde, ikinci dönem ara tatili ise 12 – 16 Nisan 2021 tarihinde yapılacak. Eğitim yılının bitirilmesi ise 19 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşecek.

 

İlk ve Orta Öğretim Öğrencileri İçin Geçerli
Geçen sene ilk kez uygulanmaya başlanan ara tatil uygulaması, bu dönem virüs önlemleri kapsamında çok daha önemli sayılıyor. Çünkü özellikle birinci sınıflar için yüz yüze eğitimin başlaması neticesinde öğrencilerin dinlenmeleri ve eksikliklerini gidermeleri hedefleniyor. Ayrıca sadece birinci sınıflar için değil, tüm ilk ve orta öğretim kademelerindeki öğrenciler için de ara tatil hakkı sağlanacak.

 

Öte yandan üniversite öğrencileri için ise ara tatil uygulaması bulunmuyor. Üniversite öğrencileri üniversitelerinin belirledikleri akademik takvime uygun olarak eğitimlerine devam edecekler. Üniversiteler için tatil sadece yarıyıl tatilinde geçerli olacak. Buna göre ara tatil uygulaması MEB kapsamında olan hem devlet okullarında hem de özel okullardaki öğrenciler için 16 – 20 Kasım tarihlerinde uygulamaya geçirilerek öğrencilerin tatil yapması sağlanacak.