İş güvenliği uzmanlığı sınav başvuruları başladı, sınav tarihi belli oldu

İş güvenliği uzmanlığı sınav başvuruları başladı, sınav tarihi belli oldu

ÖSYM tarafından İş Güvenliği Uzmanlığı sınav başvurularının 18 Eylül’den itibaren başladığı bildirildi. Sınava katılacak adayların 28 Eylül 2020 tarihine kadar başvurularını ÖSYM’nin sunduğu kanallar üzerinden yapmaları gerekiyor.

İSG Sınav Başvuruları Başladı
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı başvuruları 18 Eylül’den itibaren başladı. Buna göre adaylar başvurularını ÖSYM’nin internet sitesindeki aday işlemleri bölümünden yapabilecekler. Adaylar için en önemli noktaların başında ise HES koduna sahip olmaları geliyor. HES kodu olmayan adaylar başvuru yapamayacaklar.

 

Sınava başvuru yapmak için son gün ise 28 Eylül olarak belirlendi. Başvuru yapmak için internet sitesini kullanacak adayların sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Eğer eğitim bilgilerinde değişiklik olmuşsa, bu durumda bilgilerini güncellemek için ÖSYM sınav merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Aynı şekilde internet üzerinden başvuru yapamayan adaylar da sınav merkezlerinden başvurularını yapabilecekler. Başvuruların tamamlanmasının ardından ise başvuru ücretinin online olarak ödenmesi gerekiyor. Bunun için ise banka kartı ya da kredi kartı kullanılıyor.

 

Sınav 7 Kasım’da
Adayların girecekleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı ise Türkiye’nin farklı illerinde 7 Kasım 2020 tarihinde saat 10.15’te yapılacak. Sınavın yapılacağı iller ise Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van olarak belirlendi. Adayların bulundukları bölgede sınav yapılmıyorsa, adaylar yakın bölgedeki sınav yerlerini seçmek durumundalar. Ancak sınavların nihai olarak yapılacağı yerlerde eğer 1000’den az sayıda katılımcı olursa ÖSYM tarafından sınav bölgeleri değişiklik yaşayacaktır. Bu durumda ise adaylara daha sonra bilgilendirme yapılacak.
Adaylara 75 dakikalık süre verileceği sınava, saat 10.00’dan sonra ise adaylar alınmayacak.