Kaç puanla memur olunur, 2020 KPSS memur atama puanları

Kaç puanla memur olunur, 2020 KPSS memur atama puanları

Memur olmak isteyenler için KPSS’nin büyük önemi bulunuyor. Her yıl kamu kurum ve kuruluşları güncel KPSS puanları kapsamında memur alımı gerçekleştiriyorlar. Memur olmak isteyenler ise kaç puan ile memur olacaklarını merak ediyorlar.

KPSS En Düşük Memur Atama Puanları

KPSS memur atamaları için sınavdan alınan puan büyük önem taşıyor. 2020 KPSS’nin yapılmasının ardından adaylar kaç puan ile memur olacaklarını merak ediyorlar. Öncelikle bu konuda KPSS’de farklı puan türlerinin bulunduğunun ve puan türlerine göre alım yapıldığının bilinmesi gerekiyor. KPSS’de toplamda 121 puan türü bulunuyor ve atama yapılacak bölüme göre puan türleri farklılık gösterebiliyor. Örneğin öğretmen olmak isteyenler üç farklı sınava girmeleri gerekiyor ve üç sınavdan aldıkları puanların ortalamasına ve kontenjan sayısına göre atama puanları belirleniyor. Bunun yanında düz memur olarak adlandırılan memur atamaları için asgari puan şartı bulunuyor.

KPSS Düz Memur Olma Puanları

KPSS düz memur olma puanları en düşük 60 olarak belirlenmiştir. Bu puan genel kültür ve genel yetenek sınavlarının ortalaması ile belirlenmektedir ve lise, ön lisans ve lisans mezunlarına göre farklı puan türlerini içermektedir. Lise mezunları KPSSP94, ön lisans mezunları KPSSP93, lisans mezunları ise KPSSP3 puan türlerine bakarak düz memur kadrolarına başvuru yapabilirler. Düz memur olmak için kurumlar tarafından alım yapılacak kadroların belirlenmesi gerekmektedir. Buna göre pek çok kurumda, düz memur olarak adlandırılan, genelde evrak ya da ofis işleri ile uğraşılan memurluk kadrosu elde etmek mümkündür. Aynı zamanda zabıta, hemşire, teknisyen gibi kadrolar için de düz memurluk koşulları geçerli olmaktadır.

KPSS Atamaları Nasıl Yapılıyor?

KPSS’den en düşük puan 60 olarak belirlense de 60 puan almak, atama yapılması için bazı durumlarda yeterli olmuyor. Çünkü her kadro için belirli bir kontenjan belirleniyor ve o kontenjan için belirlenen sayı kapsamında alım yapılıyor. Bu bakımdan KPSS kontenjanları atama için tayin edici oluyor ve kontenjana başvuru yapan adaylarda en yüksek puandan en düşük puana göre sıralama yapılıyor. Haliyle yüksek puan alanların atama şansları daha yüksek oluyor.