Koronavirüs salgını sürecinde okula giden çocuklara tavsiyeler

Koronavirüs salgını sürecinde okula giden çocuklara tavsiyeler

Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken sosyal anlamda pek çok kısıtlamayı da beraberinde getiriyor. Özellikle salgın döneminde okula giden çocuklar için belirli noktalarda dikkatli olmak onların daha iyi bir eğitim görmelerine olanak sağlayacaktır.

Salgına Karşı Bilgilendirme Yapılmalı

Salgında okula giden çocuklar için en önemli nokta okulun güvenli olduğunun çocuğa anlatılmasıdır. Çocuklar zihinsel dünyaları ile yetişkinlerden çok farklıdırlar. Çocuklar, bir konuyu hiç önemsemeyecekleri gibi bazen olduğundan fazla dikkat gösterebilirler. Her yerde karşılarına çıkan koronavirüs salgını onlar için büyük bir tehdit unsuru olabilmektedir. Bu yüzden okula giden çocuklar için okulun güvenli olduğu ve gerekli önlemlerin alınmış olduğundan bahsedilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sadece anne ve babası tarafından değil okuldaki çalışanlar ve öğretmenler tarafından da çocukların nasıl davranmaları gerektiği üzerine konuşulmalıdır. Bu bilgiler çok teknik olmayacak ve çocukların anlayacakları seviyede olmalı ve aynı zamanda da sık tekrar edilerek geçerlilik kazanmalıdır.

Günlük Düzende Yardımcı Olunmalı

Okula giden çocuklar için koronavirüs önlemleri kapsamında çocuğun günlük düzeninin buna göre ayarlanmasına öncelik tanınmalıdır. Özellikle uzaktan eğitim kapsamında verilen dersler kapsamında ev ortamında derslerin işlenmesi sırasında çocuğun dikkatinin bozulacağı, yemek yedirme vb. gibi durumların önüne geçilmelidir. Oyuncaklar da yine görüş mesafesinden uzakta olmalıdırlar.

Bunun yanında salgın sürecinde çocuklar evden ayrılmak istemeyebilirler. Çünkü evleri ve anne ve babalarının yanında olmak onlara çok daha güvenli gelecektir. Ancak okula gitmeleri gerektiği için bu durumu tatsız bir şekilde çözmek için anne ve babalar tarafından çocuklarına okulun güvenliği olduğu anlatılmalı, mümkünse okula birlikte gidilmeli, okulun boş olduğu zamanlarda okul içinde birlikte vakit geçirilmelidir.

Kaygılara Dikkat Edilmeli

Çocuklarda kaygı özellikle küçük yaşlarda son derece rahatsız edici sorunlar yaratabilmektedir. Bu türden sorunların oluşmaması için çocukların olabildiğince koronavirüsün sert etkilerinden uzak tutulması gerekmektedir. Örneğin hastalık yüzünden kötü bir hastalık süreci geçiren kimselerin görüntülerinden çocuklar uzak tutulmalıdır. Bunun yanında virüsün dikkatli olarak geride kalacağı ve yapılacak en iyi noktanın önlemler almak olduğu da yine açıklanarak koronavirüs sürecinde çocuklar teselli edilmelidirler.