KPSS lisans başarı sıralaması nedir?

KPSS lisans başarı sıralaması nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ye katılan lisans mezunu adaylar için başarı sıralaması önemli bir anlam taşıyor. Özellikle aynı puana sahip adayların herhangi bir atama ya da başvuru esnasında başarı sıralamaları temel alınıyor.

KPSS Başarı Sıralaması Nedir?

KPSS başarı sıralaması branşlara göre sıralamaya giriyorlar. Buna göre adayın girmiş olduğu alan türünden puanın yanında aynı zamanda sınava girenler arasında kaçıncı olduğunu gösteren bir başarı sıralaması da bulunuyor. Buna göre adaylara bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş ve kendileri ile aynı sınava girmiş olan adaylar ile kendi başarı durumlarını değerlendirmek için sunulmaktadır.

Adayların başarı sıralamaları ise girmiş oldukları sınavlarda elde ettikleri sonuçlar temel alınarak açıklanmaktadır. Bu kapsamda özellikle milyonlarca adayın katılmış olduğu bir sınavda puanın hangi sıralamaya denk geldiği ve adayın kaçıncı olduğunu öğrenmek amacıyla yarar sağlamaktadır.

KPSS Başarı Sıralaması Nasıl Hesaplanıyor?

KPSS başarı sıralaması hesaplaması adayların girmiş olduğu sınavlarda almış oldukları puanın, toplam sınava giren aday sayısına göre hesaplanması ile elde edilmektedir. Taban puan 100 olduğu için sınava giren adayın almış olduğu başarı sıralaması puanı da bu puan üzerinden ölçülerek hesaplanmakta ve almış olduğu puanın hangi sıralamaya tekabül ettiğini öğrenmesi mümkün olmaktadır. MEB tarafından yapılan öğretmen alımlarında ise öğretmen adayların başarı sıralamaları da önemli olabilmektedir. Özellikle aynı puanın alındığı durumlarda adayların başarı sıralamasına bakılır ve böylece sıralaması daha düşük olan tercih edilmektedir.

Öğretmen Adayları Başarı Sıralaması Nasıl Belirleniyor?

Öğretmen adayları için başarı sıralaması KPSS P100, P120 ve P121 puan türleri temel alınarak hesaplanıyor. Öğretmen adayları bilindiği gibi genel kültür – genel yetenek, alan bilgisi ve eğitim bilimleri sınavlarına girmektedirler. Bu üç sınavın puan ortalamaları başarı sıralamasını tayin etmektedir. Aynı zamanda öğretmenliğe atanacak olanların sıralamaları, alanlara göre mezun oldukları programlara, mezun oldukları yıla göre de belirlenmektedir. Bu yüzden özellikle öğretmen adayları başarı sıralaması için tercih işlemleri yaparken dikkatli olmalılar ve tercihlerinde başarı sıralamalarını göz önünde tutmalıdırlar. Başarı sıralaması diğer alanlarda da bu şekilde yerleştirme sonuçları için kullanılabilmektedir.