KPSS lisans sınavları 6 Eylül'de yapılıyor

KPSS lisans sınavları 6 Eylül'de yapılıyor

Pek çok memur olmak isteyen lisans mezunu adayın merakla beklediği KPSS lisans sınavlarının hangi tarihte yapılacakları belli oldu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu sene geciken sınavlar için ÖSYM’den açıklama geldi.

ÖSYM Sınav Takvimini Açıkladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ÖSYM tarafından yapılacak pek çok sınav tarihi ertelenmişti. Ertelenen sınavlar arasında yüz binlerce memur adayının beklediği KPSS’de yer alıyordu. Merakla beklenen KPSS sınav tarihleri ise ÖSYM’nin yaptığı bildiri ile sonunda açıklandı.

Açıklanan takvime göre lisans düzeyindeki adaylar KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına 6 Eylül 2020 tarihinde girecekler. Lisans mezunları alan sınavlarına ise 12 Eylül tarihinde, alan bilgisinin ikinci yarısına sarkan adaylar ise 13 Eylül tarihinde girecekler. Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı ise 20 Eylül tarihinde yapılacak.

KPSS ön lisans mezunlarının sınavı ise 25 Ekim tarihinde, KPSS Ortaöğretim sınavı ise 22 Kasım tarihinde yapılacak. Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı ise 27 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

Gerekli Tedbirler Alındı

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre salgın yüzünden sınava girecek adaylar için tüm sağlık ve hijyen önlemleri alınacak. Buna göre sınav günü koronavirüs pozitif ya da temaslı duruma gelmiş adaylar için sınav binasında özel olarak oluşturulmuş salonlarda sınava girecekler. Sınav günü pozitif durumları sona eren adayların ise bina ve salon durumları güncelleme yapılacaktır. Bu bakımdan ilgili adayların nerede sınava gireceklerini ÖSYM Aday İşlemleri Menüsünden yapmaları gerekmektedir.

Virüse yakalanan adayların kuruma ayrıca bir belge sunmaları da gerekmiyor çünkü sistem tarafından test sonuçları pozitif çıkan adayların güncellemeleri otomatik olarak yapılıyor. Sınava girecek tüm adayların da mutlaka HES koduna sahip olması ve HES kodu ile sınava alınacakları yine ÖSYM tarafından adaylara bildirildi.