KPSS ortaöğretim başvuruları başladı, nasıl başvuru yapılır?

KPSS ortaöğretim başvuruları başladı, nasıl başvuru yapılır?

Binlerce adayın beklediği Kamu Personel Seçme Sınavı ortaöğretim alanı için başvurular bugün itibariyle alınmaya başlandı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından alınacak başvurular için son gün 30 Eylül 2020 olarak belirlendi.

Binlerce Adayı Kapsıyor

ÖSYM tarafından yapılan açıklama kapsamında binlerce adayın beklediği KPSS ortaöğretim başvuruları başladı. 2020 KPSS Ortaöğretim sınavının 22 Kasım’da yapılacağı ve başvuruların da 15 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılmak zorunda oldukları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi’nin de 27 Aralık’ta yapılacağı belirtildi. Adaylara kurum tarafından aynı zamanda bir hatırlatma da yapıldı: “Ortaöğretim düzeyinde Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi’ne girmek isteyen adayların KPSS Ortaöğretim sınavına başvuru yapmaları ve KPSS Ortaöğretim sınavına katılmaları gerekmektedir,” denildi.

Adaylardan HES Kodu İstenecek

Adaylar 15 Eylül 2020 saat 14.00’ten itibaren KPSS ortaöğretim başvurularını ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapmaya başlayacaklar. Aynı zamanda sınava başvuru yapmak için sorun yaşayan adaylar ÖSYM merkezlerinden de başvurularını tamamlayabilecekler. Ayrıca adaylara kolaylık sunulması bakımından mobil uygulama üzerinden de başvuru yapma hakkı tanınıyor. Sınava başvuru yapacak adayların ise HES koduna dikkat etmeleri gerekiyor. Başvurular sırasında adaylardan HES kodu talep edilecek ve adayların başvuru yapmadan önce mutlaka HES kodunu edinmeleri gerekiyor. HES kodu alması gereken adaylar ise Hayat Eve Sığar uygulamasından kodlarını nasıl alacaklarını öğrenecekler.

Başvuruların tamamlanması için ise aday bilgilerinin güncel olması gerekiyor. Mobil uygulama ya da internet sitesi üzerinden başvuru yapacak adayların bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik olması halinde adayların mutlaka ÖSYM başvuru merkezlerine giderek bilgilerini düzeltmeleri talep ediliyor. Başvurular için belirtilen başvuru ücretinin de yatırılması gerekiyor.