KPSS ortaöğretim polislik puanı nedir?

KPSS ortaöğretim polislik puanı nedir?

KPSS ortaöğretim puanlarının açıklanması sonucunda, KPSS ortaöğretim polislik puanları da merak edilmeye başlanmış ve ilgi görmeye başlanmıştır.

KPSS ortaöğretim polislik puanları, KPSS ortaöğretim sınavına giren kişiler tarafından büyük ilgi görmeye başlamıştır. PÖH alımları için gerekli olan KPSS puanları açıklanmıştı. PMYO için KPSS puanı yerine TYT puanı istenilmektedir. KPSS ortaöğretim sınav puanı açıklanan kişilerin POMEM Özel Harekât için gerekli olan puanını PÖH’ girmek isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmişti. Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü KPSS puanından kaç puan almaları gerektiğini açıklanmıştır. KPSS P94 puan türü ile en az 65 puan alan kişilerin girebileceği açıklanmıştır.

KPSS Ortaöğretim Polislik Puanı  

ÖSYM 2018 yılında KPSS’ye giren kişilerin ne kadar puan almaları gerektiğini açıklamıştı. Ortaöğretim Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) giren kişilerin P94 puan türünden en az 65 puan almaları gerekmektedir. Ön lisans Kamu Personel Seçme Sınavına giren kişilerin P93 puan türünden en az 65 puan almaları gerekmektedir. Lisans Kamu Personel Seçme Sınavına giren kişilerin P3 puan türünden en az 60 puan almış olmaları gerektiğini Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi açıklamıştı.

Şehit ya da vazife malulü eş ya da çoluklarının Kamu Personel Seçme Sınavından alması gereken puan da açıklanmıştı. Ortaöğretim Kamu Personel Seçme Sınavına giren kişilerin P94 puan türünden en az 52 puan almış olmaları gerekmektedir. Ön lisans Kamu Personel Seçme Sınavından P93 puan türünden en az 52 puan almaları gerekmektedir. Lisans Kamu Personel Seçme Sınavına giren kişilerin P3 puan türünden en az 48 puan almış olmaları gerektiği açıklanmıştır.

PMYO Alımlarında TYT Puanının Önemi

Polislik Meslek Yüksekokulu alımlarında aday olan kişilerin TYT puanına bakılmaktadır. Yayımlanan genelgede Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden almış olmaları gereken puanın en az 260 olduğu açıklanmıştır. Şehit ya da vazife malulü olan kişilerin eşleri ya da çocuklarının Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden en az 150 puan almış olmaları gerektiği açıklanmıştır. Bu puanları alan kişiler PMYO alımlarına girebileceklerdir.