KYK başvuruları ne zaman?

KYK başvuruları ne zaman?

KYK başvurularının da ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Üniversite tercihleri yüzünden pek çok öğrenci yaşadıkları şehri değiştirmek zorunda kalacakken, yurtta kalmaları için Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvuru yapmaları gerekiyor.

Bakanlık KYK Başvurularıyla İlgili Açıklama Yaptı

Kendi bulundukları şehrin dışında üniversite eğitimi görecekler için çok önemli olan KYK’nin bu sene de başvuruları alması bekleniyor. Ancak yurtların hijyen ve sağlık tedbirlerine koronavirüs salgını nedeniyle önceki dönemlere göre daha fazla hassasiyet gösterildiği için bu sene yapılacak başvuruların gecikme yaşayacağı açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre “her yıl Ağustos ayında alınan yurt başvurularının, salgın nedeniyle bu yıl olağan takvimden biraz daha geç şekilde alınmaya başlanacağı,” açıklandı.

Yurt başvurularının başlaması için bakanlığın Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ile birlikte çalışma yaptıklarının da ifade edildiği açıklamada, akademik takvimin ne zaman başlayacağının kesinleşmesinden sonra bakanlık tarafından KYK başvuru tarihlerinin kamuoyu ile paylaşılacağı açıklamalarına yer verildi.

Yurt Başvurusunu Kimler Yapabilir?

KYK başvurularının yapılacağı takvimin açıklanması beklenirken, aynı şekilde kimlerin yurt başvurusunda bulunacağı da merak ediliyor. İlgili mevzuata göre yükseköğretim kurumları sınavına girerek ilk kez yükseköğretim programına girmeye hak kazanmış, hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencileri yurt başvurusunda bulunabiliyorlar.

Normal öğrenim süreleri kapsamında öğrenimlerini tamamlayamamış olan öğrencilere ise sadece bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı verilmektedir. Bu öğrenciler ise başvurularını ilgili takvime göre ara sınıf öğrenciler ile yapmak zorundadırlar. Başvuru yapmak için ise adayların e – devlet sistemi üzerinden başvurularını istenen bilgileri doğru ve eksiksiz girerek yapmaları gerekiyor.