KYK başvuruları ne zaman başlıyor, başvurular nasıl yapılacak?

KYK başvuruları ne zaman başlıyor, başvurular nasıl yapılacak?

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte yüz binlerce öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu KYK başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyorlar. Ekim ayında başvuruların başlayacağı açıklanmasına rağmen henüz net tarih belli değil.

KYK Başvuruları Ne Zaman?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından üniversite eğitimi gören öğrencilere yönelik sunulan kredi ve burs başvuruları üniversite öğrencileri tarafından merak ediliyor. Bakanlık tarafından geçen haftalarda YÖK akademik takvimine eş zamanlı olarak başvuruların da başlayacağı ifade edilmişti. Ekim ayı ile birlikte ise üniversitelerde eğitim yılı başladı. Bu yüzden KYK’den burs ve kredi başvurusu yapacaklar için tarihlerin ne zaman olacağı merak konusu oluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili olarak Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hiçbir evladımızın imkânsızlıklar yüzünden eğitimden mahrum kalmaması için yurtların kapasitesini arttırdık. Burs ve kredi verme konusunda da imkânlar en üst seviyeye çekildi. 1 milyon 600 bin öğrenciye burs imkânı sağlandı. Lisans öğrencisi burs ya da kredi ödemesi aylık 550 TL’ye çıktı. Bu rakam yüksek lisans öğrencilerinde ise 1100 TL, doktora öğrencilerinde ise 1600 liradır. “

“Ücretsiz Eğitim Hayalini Gerçekleştirdik”

Erdoğan aynı zamanda konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Ücretsiz eğitim hayalini gerçek hale getirdik. Yurtların kapasitelerini ise arttırılmasında geç kalmadık ve hızla herkese burs ya da kredi vermeye kadar pek çok yenilik sağladık. İsteyen her gencimiz yükseköğretim yolu seçebiliyor. İnsan kaynağında ciddi açıklar bulunuyor, henüz arzu ettiğimiz yere varabilmiş değiliz.”

Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında ise KYK yurt ve burs – kredi başvurularının da çok yakın zamanda başlayacağı ön görülüyor. Aynı zamanda Erdoğan konuşmasında yüz yüze eğitimin üniversitelerde de yakın zamanda başlayacağını açıklamıştı. Buna göre KYK yurt ve burs – kredi başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin de belirli şartları taşımaları gerekiyor. Hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencileri yurt başvurusunda bulunabiliyor. Kredi başvurusu yapan her öğrenciye kredi çıkarken burs başvuruları için maddi durumun iyi olmaması ve akademik başarı kriterleri aranıyor.