KYK borcu hesap blokesi kaldırma nasıl yapılır, KYK e-Haciz kaldırma

KYK borcu hesap blokesi kaldırma nasıl yapılır, KYK e-Haciz kaldırma

Kredi ve Yurtlar Kurumu borcu ödenmediği durumlarda borçlu olan kişilerin banka hesaplarına bloke koyulmaktadır. Bu durum ise pek çok kişinin mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. Bloke kaldırma işlemleri ise farklılık taşıyor.

KYK Borçları Ödenmezse Ne Olur?

KYK borçları ödenmezse kişiler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. KYK kredisi olarak bilinen kredi, üniversite öğrenimi sırasında belirli şartları taşıyan herkese verilmektedir. Aylık olarak ödenen krediler daha sonra yani mezuniyet sonrasında ise yasal faizi ile talep edilmektedir. Mezun olduktan sonra iş bulamayan ya da borçlarını hemen ödeyemeyecek durumda olanlar için KYK borç erteleme yapılabilmektedir. KYK borç erteleme işlemleri e – devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için e – devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu sayfası üzerinden geçerli nedenler dahilinde borç ertelemesi talep edilebilmektedir. Ancak borç ertelemesi yapmayan ya da erteleme süresi dolduğu halde borcunu ödemeyenler için e – haciz işlemleri uygulanıyor ve banka hesaplarına bloke uygulanıyor. Aynı zamanda bu durumda günlük faiz de işletiliyor. Bu durumda alınan toplam kredi, YİÜFE ilavesi, her aylık bazda 1,40 gecikme faizi ile borç daha fazla artıyor.

KYK Bursu Hesap Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

KYK bursu hesap blokesi kaldırmak için bloke koyulan banka ile görüşmek gerekmektedir. KYK Borcu hesaba bloke koyulması SGK kapsamında çalışmasına karşılık borçlarını ödemeyen, yapılandırmadan yararlanmayan, yapılandırma kapsamında taksitlerini ödemeyen ya da erteleme süresi bitmiş kimseler için uygulanıyor. Bu durumda hesaba bloke koyulmuş oluyor. Bloke kaldırma işlemleri için banka ile görüşme yapılmalı ve aynı zamanda vergi daireleri üzerinden de blokenin kaldırılması talep edilmelidir. Başvuru sonucunda blokenin kaldırılması için hesapta toplam borcu ödeyecek tutar bulunuyorsa hesaptan borcun alınması rızası ile ya da taksitlendirme yapma sözü ile birlikte hesap blokesi kaldırılacaktır.

KYK Borcu Nasıl Silinir?

KYK borcu sildirmek için borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Borç, peşin olarak ödendiği gibi taksit dahilinde de ödenebilmektedir. KYK borcunun peşin ödenmesi halinde ise çeşitli indirim imkânlarından yararlanmak mümkündür. Ayrıca KYK borcuna yapılandırma da yapılmakta