KYK borcu nasıl ertelenir? KYK borç yapılandırması nasıl yapılır?

KYK borcu nasıl ertelenir? KYK borç yapılandırması nasıl yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu KYK tarafından öğrencilere verilen kredilerin ödenmesi için bazı durumlarda ekonomik zorluklar yaşandığında KYK kredi erteleme yapabilmektedirler. Bu yüzden pek çok öğrenci KYK borçlarının nasıl erteleneceğini merak ediyor.

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK Borç ödeme yapmadan önce ilk olarak ne kadar borcun olduğunun güncel faizler üzerinden hesaplanmış haliyle öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun için borçlunun e – devlet üzerinden KYK borç sorgulaması yapması gerekmektedir. Bunu yapmak için e – devlet’e giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş için şifre bilinmiyorsa ya da ilk kez giriş yapılacaksa bu durumda en yakın PTT şubesinden e – devlet şifresi alınmalıdır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu sayfasına gelinerek buradan borç sorgulama işlemi yapılacaktır. Ekrana gelen bilgilerin güncel borç tutarını gösterecektir.

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK borç erteleme yapmak da yine e – devlet üzerinden yapılıyor. E – devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama ekranına Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Geri Ödeme Erteleme yazılması gerekiyor. Açılan sayfa doğrudan kredi erteleme sayfası olacaktır. Daha önceden yapılmış bir kredi erteleme başvurusu bulunmuyorsa, bu durumda yeni başvuru düğmesi seçilerek yeni başvuru yapılmalıdır.

Yeni başvuru seçildiğinde karşınıza açılacak olan formda gerekli olan iletişim bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. E – devlet üzerinden bu bilgiler otomatik olarak alınmaktadır ve bilgilerde herhangi bir yanlışlık olması halinde müracaat yaparak bilgilerin değişmesini isteyebilirsiniz. Borç erteleme için iki neden bulunmaktadır ve bunlar seçilmelidir; işsizlik nedeniyle ya da askerlik sebebiyle.

Aynı zamanda yüksek lisans ya da doktora yapanlar için de erteleme imkânı sunulmaktadır ve bu durumda olanların da bu seçeneği seçerek erteleme işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK borç yapılandırması yakın zamanda meclis gündemine getirilmiş olup henüz başlamış değildir. KYK borçlarının yapılandırma tarihleri açıklandıktan sonra toplam borcu taksitlere bölerek daha uygun ödeme vade süreleri ile ödemek mümkün hale gelecek. Aynı zamanda yapılandırma yapanlara çeşitli indirimler ve teşvikler de sunulacak. Yapılandırmanın yakın zamanda yasalaşması bekleniyor.