KYK yurt ve burs başvuruları tarihi ne zaman?

KYK yurt ve burs başvuruları tarihi ne zaman?

Pek çok üniversite öğrencisini ilgilendiren Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuruları bu yıl koronavirüs salgını gerekçesiyle ertelenmişti. Daha önceki senelerde Ağustos ayında yapılan başvuruların bu yıl ne zaman gerçekleşeceği YÖK’ün açıklayacağı akademik takvime göre belirlenecek.

KYK Yurt ve Burs Başvuruları Ne Zaman?
Yükseköğretim Kurumu YÖK’ün belirleyeceği akademik takvime göre belirlenecek KYK burs ve yurt başvuruları bu takvime göre belirlenecek. Buna göre YÖK, üniversitelere yazı göndermiş ve akademik takvimin 1 Ekim 2020 tarihinden sonra planlanması gerektiğini söylemişti. Haliyle KYK yurt ve burs başvuruları da bu tarihe göre yapılacak. KYK yurt ve burs başvurularının başlaması ile birlikte pek çok öğrenci yurtlarda kalmak ya da burs alabilmek için başvuru yapabilecek.

 

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?
KYK yurt başvurusu yapmak isteyen adaylar için belirli şartlar bulunmaktadır. Buna göre YKS’ye girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanmak gerekmektedir. Bu kapsamında ilk kez üniversite kazanmış öğrencilerin, yani hazırlık ya da birinci sınıf öğrencileri ile beraber ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yerleştirme sonuçlarına göre e – devlet üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süreleri kapsamında öğrenimlerini tamamlayamamış olan öğrenciler için ise aktif öğrenci olmaları halinde bir öğretim yılı süresi kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere yurtlarda kalma imkânı verilmektedir, bu durumdaki öğrenciler de ara sınıf öğrencileri ile başvuru yapabilmektedir.

 

ÖSYM tarafından ek kontenjan ile üniversiteye yerleşenler, özel yetenek sınavı kapsamında üniversiteye giriş yapanlar, lisansüstü öğrencileri ve yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler de başvuru tarihleri aralığında başvurularını e – devlet üzerinden yapabilmektedirler. Değerlendirme sonuçları ise KYK’nın resmi internet sitesinden ilgili tarihlerde adaylara duyurulacak.