Okul servisleri yönetmeliğinde değişiklik oldu

Okul servisleri yönetmeliğinde değişiklik oldu

Okul servis araçları yönetmeliğinde yapılan değişiklik kapsamında, taşımacıların kara yolu yolcu taşımacılığı yetki belgelerinden birisine sahip olmalarına yönelik zorunluluk süresi 30 Haziran 2021 yılına kadar uzatılmış oldu.

2021 Yılına Kadar Uzatıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği kapsamında değişiklikler meydana geldi. Yönetmelik kapsamında bulunan servis faaliyetlerinde, belediyenin sınırları dışına yapılacak olan taşımaların şehirler arası ya da şehir için olması temel alınarak, taşımacıların kara yolu yolcu taşımacılığı yetki belgelerine sahip olma zorunluluklarına ilişkin tutulan süre 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Okul servislerinde aynı zamanda öğrencilerin taşınmasına yönelik güvenlik önlemleri de arttırıldı. Buna göre serviste yer alan her öğrenci ve çocuk için 3 noktalı emniyet kemeri sistemi ve gerekli koruyucu ekipman bulundurulacak. Bunun yanında her koltukta oturmaya duyarlı olan sensörlü sistem bulunması, araç iç ve dışında kamera sistemi ile birlikte en az 30 gün süreli kayıt yapabilecek kayıt cihazının bulunması zorunluluğuna yönelik de verilen süre uzatılarak 3 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldı. Fabrika çıkışları üzerinde de mevzuata uygun renkli camı olan araçlar için getirilmiş olan iç mekanı gösteren beyaz cam zorunluluğu ve aynı zamanda okul servis araçlarını kullanan şoförlerin de mesleki yeterlilik kurumu kanunu çerçevesinde alınacak mesleki yeterlilik belgelerine de sahip olmalarına ilişkin süre ise yine virüs önlemleri kapsamında 3 Eylül 2021 tarihine kadar uzatılmış oldu.

Servis Şoförleri Yüzde 20 Zam İstiyor

Virüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitimin pek çok kademede yapılamayacağı yüzünden okul servis şoförleri ücretlerinde yüzde 20’lik zam yapılmasını istiyorlar. Ancak şoförlerin zam taleplerine yönelik yapılmış henüz açıklama bulunmuyor.