Okullarda sınavlar olacak mı, MEB'den açıklama geldi

Okullarda sınavlar olacak mı, MEB'den açıklama geldi

Koronavirüs yüzünden bu eğitim öğretim yılı uzaktan eğitim ile başlamışken ve ilk, orta ve lise düzeyinde dersler dijital ortamda yapılırken, öğrenciler sınavların nasıl yapılacağını merak ediyorlar.

Sınavlar Yapılacak mı?

Milyonlarca öğrenci, koronavirüs salgını yüzünden okulda yüz yüze eğitim yerine dijital ortamda sağlanan uzaktan eğitim ile derslerini görüyorlar. Her dönem derslerden ise 2 ya da 3 sınav yapılıyor ve sınav sonuçları da e-okul sistemi üzerinden açıklanmaktaydı. Fakat uzaktan eğitime geçildikten sonra sınavların da nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

Yeni eğitim öğretim yılında kademeli olarak yüz yüze eğitim başlıyor olmasına rağmen yüz yüze eğitim günleri düşük olduğu için hâlâ büyük oranda uzaktan eğitim devam ediyor. Bu durumda ise öğrenciler ve veliler tarafından sınavların nasıl yapılacağı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ise uzaktan eğitim süresince sınavların nasıl yapılacağına dair açıklama geldi. Şimdiye kadar yani yüz yüze eğitim kapsamında öğrenciler dönem bazlı 2 ya da 3 sınava giriyorlar, aynı zamanda ders içi etkinlik notları da dersleri geçme notlarını tayin ediyordu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama yönetmeliklere dikkat çekildi ve öğrencilerin sınavlarını öğretmen kontrolü altında geçirmeleri gerektiğine vurgu yapıldı. Açıklamada şunlara yer verildi: “Okulun fiziki şartları göz önünde tutularak, ölçme ve değerlendirme uygulamaları bir sınıfta yer alan öğrenciler farklı gruplara ayrılacak ve bu şekilde sınavlar yapılabilecektir. Sınavların okul ortamında yapılmasına yönelik destek hizmetleri genel müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme ve kontrol kılavuzları temel alınarak uygun koşullar okul yönetimleri tarafından sağlanmalı, tüm önlemler eksiksiz ve zamanında yapılacaktır,” denildi.

Bu açıklamanın ardından okullarda ara sınavlar dahil olmak üzere sınavlar yüz yüze olarak yapılacak. Sınavların nasıl yapılacağına ise okul idaresi ve öğretmenler program oluşturarak karar verecekler. Öğrenciler sınav tarihlerinde okula gidecekler ve ilgili derslerinin sınavlarına girerek sınavlarına katılacaklar. Sınav tarihleri ise öğretmenler tarafından açıklanacak.