Ortaöğretim nakil ve geçiş işlemleri başladı! E-devlet öğrenci nakil işlemi

Ortaöğretim nakil ve geçiş işlemleri başladı! E-devlet öğrenci nakil işlemi

Ortaöğretim nakil işlemleri MEB tarafından yapılan açıklamadan sonra resmen başladı ve detayları oldukça merak edilmekte.

Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim okulları için geçerli olacak olan nakil ve geçiş işlemlerinin resmi olarak başlatıldığını duyurduktan sonra pek çok öğrenci ve veli harekete geçti. İsteğe bağlı olarak yapılabilen bu geçiş ve nakil işlemleri MEB’e bağlı olan bütün resmi ve özel eğitim kurumları öğrencilerini yakından ilgilendirmekte. Ortaöğretim nakil işlemleri E-Devlet kapısından da giriş yaptıktan sonra E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. 

Ortaöğretim Nakil ve Geçiş İşlemleri Hakkında Detaylar
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceki yapılan açıklamada, ülkemizin içerisinde bulunduğu koronavirüs salgını neden gösterilerek bu anlamda alınan önlemler kapsamında daha önce, MEB’e bağlı olan özel ve resmi kurumlarda kolaylıkla gerçekleştirilmekte olan nakil işlemleri bir süreliğine durdurulmuştu. Bu çalışmanın yapılmasının amacı, öğrenci hareketliliğini en aza indirgeyerek korona tehlikesini azaltmak olmuştur.
Salgının belirli seviyede yayılma hızında yavaşlamaların yaşanması, salgının etkilerinin azalması ve hayatın daha fazla olağanlığa dönmesinin ardından bu alınan karar üzerinde tekrar tartışılmaya başlanmıştır. Hayatın eski şekline dönmesi imkansız olsa bile pek çok konuda eski hayatın olağanlığına dönmesi için bazı kararların alınması oldukça önemli olmaktadır. Bu alınan kararlardan bir tanesi de ortaöğretim nakil ve geçiş işlemlerinin açılması olarak belirtilmektedir. 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, okul öncesi eğitim kurumlarının ardından ortaöğretim eğitim kurumlarında yapılan nakil ve geçiş işlemlerine izin verildiği de duyurulmuştur. Ancak bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapılacak olan nakil ve geçiş işlemlerini devamlı olarak denetleyeceğinin de altını çizmekte fayda bulunmakta.

Ortaöğretim Nakil ve Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılır?
MEB tarafından ortaöğretim öğrencileri için nakil ve geçiş işlemlerine izin verilmesinden sonra pek çok veli ve öğrencileri bu işlemleri nasıl yapacaklarını araştırmaktadırlar. Bu anlamda da öğrenciler için kolaylıklar tanıyan MEB, en kolay ve pratik şekilde nakil ve geçiş işlemlerinin yapılmasını sağlamak için adımlar atmıştır. T.C. kimlik ve şifre bilgisi ile https://www.turkiye.gov.tr/meb-ogrenci-nakil-islemi internet sitesine giriş yaptıktan sonra işlemler kolayca halledilebilecek.