ÖSYM duyurdu YKS ek tercih işlemleri başladı

ÖSYM duyurdu YKS ek tercih işlemleri başladı

ÖSYM, YKS ek tercih kılavuzunu erişime açtı ve herhangi bir üniversite bölümüne yerleşemeyen adaylar, boş kalan kontenjanlara tercihlerini 23 Eylül tarihine kadar yapabilecekler.

Ek Yerleştirme Başvuruları Başladı
ÖSYM tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde; 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarına göre 2020 – 2021 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri başlamış olup ÖSYM tarafından yerleştirme işlemleri yapılacaktır. Buna göre adayların 2020 – 2021 dönemi için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemlerini yapabilecekler.

 

Adayların tercihlerini ise 17 Eylül – 23 Eylül tarihleri arasında yapmaları gerekiyor. Başvuru yapmak için T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile birlikte ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapabilirler. Sisteme giriş yapmak için adaylar şifrelerini bilmiyorlarsa e – devlet üzerinden de sisteme giriş yapabilirler. Aday kimlik bilgilerinde herhangi bir sorun olması halinde ise başvuru merkezleri üzerinden başvurularını tamamlayabilecekler.

 

Ek Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı
Ayrıca ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapmak isteyen adaylara yönelik ek yerleştirme kılavuzu da yayınlandı. Ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde yapılacak. Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandığından beri merakla beklenen ek yerleştirme işlemleri 23 Eylül tarihine kadar yapılması gerekiyor.

 

Ek yerleştirme, asıl tercih döneminde herhangi bir üniversiteyi seçmeyen ya da yerleşemeyen adaylara yönelik sunuluyor. Boş kalan ya da kaydolmama sebebiyle doluluk oranına ulaşmayan bölümler için sunulan ek yerleştirme böylece öğrenci adaylarına istedikleri bölüme gidebilme imkânı sunuyorlar. Ek yerleştirme içerisinde yer alan bölümler ve üniversiteler ise ancak kontenjan boşluğu olduğunda listede yer alıyor. Buna göre kontenjanı dolmuş olan bölümler için ek yerleştirmede herhangi bir tercihte bulunmuyor. Daha önceden bir üniversiteye yerleşen adaylar da ek yerleştirme tercihinde bulunamıyor.