ÖSYM şifresi nasıl alınır, ÖSYM aday işlemleri şifre oluşturma

ÖSYM şifresi nasıl alınır, ÖSYM aday işlemleri şifre oluşturma

ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılmak, sonuç öğrenmek ya da tercihte bulunmak için ÖSYM aday işlemleri menüsü son derece büyük önem taşıyor. Adayların hızlı bir şekilde işlemlerini yapmasına olanak veren sisteme giriş için ise şifreniz olması gerekiyor.

ÖSYM Şifresi Nasıl Alınır?

ÖSYM şifresi almak ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılmak, tercih yapmak ya da sonuç öğrenmek için büyük önem taşıyor. Kısaltması AİS olan aday işlemleri sistemine giriş yapmak için ise adayların kendilerine özel şifrelerinin bulunması gerekiyor. Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numarası da gerekli. Sisteme ilk kez giriş yapacaklar ise öncelikle e – devlet üzerinden sisteme giriş yapmak durumundalar. E – devlet şifresi olmayanlar ise kendilerine en yakın olan PTT üzerinden şifre alarak sisteme giriş yapabiliyorlar.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılmak için başvuru merkezlerine gitmiş olan adaylara başvuru onay belgesi ve geçici internet şifresi veriliyor. Bu şifre, geçici olup sisteme kısa sürelerde giriş asıl şifreyi belirlemek amacıyla kullanılıyor. Bu bakımdan adaylar kimlik numaraları ve geçici şifreleri ile ÖSYM AİS sayfasına giriş yapabiliyorlar ancak geçici şifrenin mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.

ÖSYM Aday İşlemleri Şifre Oluşturma

ÖSYM aday işlemleri şifre oluşturma için geçici şifre ile ilk kez giriş yapıldıktan sonra asıl olan şifreyi oluşturmak için bir sayfa açılıyor. Bu sayfadan aday, asıl şifresini kolay şekilde belirleyebiliyor. Öncelikle şifre içerisinde küçük büyük harf, özel simge ve rakamların da olması gerekiyor ve şifre en az 8 en fazla ise 14 karakterden oluşmak zorunda. Bu karakter sınırı ile şifre belirleyen adayların her zaman kullanacakları şifreleri hızlı bir şekilde oluşturuluyor.

ÖSYM Şifre Değişikliği Yapma

ÖSYM şifresinin unutulması durumunda ise şifre değişikliği yapılması gerekiyor. Bunun için sınav başvuru merkezine başvuru yapılması ve yeni şifre talebinde bulunulması gerekiyor. Görevliye verilecek olan 2 TL yeni şifre bedeli karşılığında adaya yine geçici şifre veriliyor ve bu geçici şifre ile adaylar tekrardan yeni şifrelerini belirleyebiliyorlar. Ayrıca e – devlet’te yer alan ÖSYM uygulaması üzerinden de sisteme giriş yapmak mümkün.