ÖSYM'den duyuru yapıldı, DUS ve STS Diş Hekimliği'ne başvurular başladı

ÖSYM'den duyuru yapıldı, DUS ve STS Diş Hekimliği'ne başvurular başladı

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 2020 Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ve 2020 Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı başvuruları alınmaya başladı.

Başvuru Tarihleri Başladı

2020 DUS ve 2020 STS için başvurular başladı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 2020 Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile 2020 Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı 12 Aralık 2020 tarihinde yapılacak. Sınava başvurular ise 27 Ekim ve 5 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Sınava başvuru yapmak isteyen adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM internet sitesi üzerinden yapabilecekler. Aynı zamanda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla da başvurular alınacak. Bunun yanında ÖSYM mobil uygulaması üzerinden de adaylar başvurularını tamamlayabilecekler. Sınava başvuru esnasında HES kodu bilgisi gerekli olduğu için adayların, başvuru işlemlerinden önce HES kodu almaları gerekmektedir. HES kodu bilgilerine ise adaylar Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ulaşabilecekler.

Aynı zamanda başvuru yapmak isteyen adaylar için başvuru ücretleri de açıklandı. ÖSYM tarafından açıklanan başvuru ücretleri, 2020 DUS ve 2020 STS için 225 TL olarak belirlendi. Başvurularını ilgili tarih aralığında yapmayan adayalar için de ÖSYM tarafından 13 Kasım’da geç başvuru imkânı sağlanacak. Fakat geç başvuru zamanında yapılan başvurular için sınav ücreti yüzde 50 daha fazla olarak ödenecek.

DUS ve STS Nedir?

Kısaca DUS olarak bilinen Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı, diş hekimlerine yönelik bir sınavdır. Hem diş hekimliği fakültesinde okuyan öğrenciler hem de hekimler için önemli bir sınav olmaktadır. Diş hekimliği alanında uzmanlık statüsü elde etmek isteyenlerin katıldıkları bir sınav olan DUS, her diş hekimi için zorunlu bir sınav değildir. Sadece belirli alanlarda uzmanlaşmak ve o alanda faaliyet göstermek isteyen hekimler için düzenlenmektedir.

STS ise yurtdışında alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olması için yapılan bir sınavdır. Yurtdışında diş hekimliği eğitimi ve diploması almış olanlar STS’ye girerek diplomalarının Türkiye’de de geçerli olmasını sağlamak durumundadırlar. Aksi halde Türkiye’de diplomalarını kullanamazlar