Polis akademisi açıkladı, bekçilik sınav tarihleri belli oldu

Polis akademisi açıkladı, bekçilik sınav tarihleri belli oldu

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayınlanan duyuruya göre 2020/1. Dönem çarşı ve mahalle bekçiliği şahsen başvuru ve ön sağlık kontrolü için yapılacak olan sınavların merkezleri ve tarihleri açıklandı.

Bekçi Sınav Tarihleri Açıklandı

Çarşı ve mahallelerde görev alacak, bekçilik görevlerini üstlenmek isteyen adaylara yönelik merakla beklenen sınav tarihleri ve yerleri açıklandı. Başvuru sürecinin geçen haftalarda tamamlanmasının ardından bu sefer yapılan duyuru ile bekçilerin girecekleri sınavlar belli oldu. E – devlet üzerinden adayların öğrenecekleri giriş yerleri ve tarihleri kapsamında bekçi adayları mücadele verecek.

Polis Akademisi Başkanlığı’ndan şu açıklama yapıldı: “2020/1. Dönem çarşı ve mahalle bekçiliği giriş sınavı kapsamında adaylar şahsen müracaat ve ön sağlık kontrolüne katılacak oldukları sınav merkezlerini T.C. kimlik numaraları ve e – devlet şifreleri ile öğrenebileceklerdir. İlan edilen tarihte ve sınav merkezinde adaylar şahsen müracaat yapacaklar ve ön sağlık kontrolüne gireceklerdir. Ayrıca adaylara yönelik posta yolu ya da değişik iletişim araçları ile sınava giriş belgesi gönderilmeyecektir. İnternetten yapılan duyuru tebliğ niteliği taşımaktadır. Adaylar sınav merkezlerine giriş esnasında yanlarında cep telefonu, ses ve görüntü kayıt cihazı ile bunlara benzer değişik elektronik eşya bulunduramazlar.”

 

Bekçi Nasıl Olunur, Şartları Neler?

Adayların bekçi olabilmesi için şu şartları taşımaları gerekiyor;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

En az lise ya da dengi okul mezunu olmak

En az 167 cm boyunda olmak,

Beden kitle endeksi 18 ve 27 arasında olmak,

Başvuru yapılan il sınırları içinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,

Askerliğini yapmış olmak,

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılmış olan yaş düzeltmelerinde yaş dikkate alınmak şartıyla başvuruların başlamış olduğu tarih itibariyle 18 yaşını tamamlamış, buna göre 2002 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak ve 31 yaşından gün almamış olmak,

Türk Ceza Kanunu 53’üncü maddesinde ifade edilen suçlardan affa uğranılsa bile mahkum olmamak gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan adaylar ön sağlık kontrolü ve mülakata girmeye hak kazanarak çarşı ve mahalle bekçisi olabilirler.