Polis olma şartları neler, polis nasıl olunur?

Polis olma şartları neler, polis nasıl olunur?

Polis adayların eğitim durumlarına ve daha sonra görev alacakları polis kadrolarına göre polis olma şartları da değişiklik gösterebilmektedir. Genelde ise 6 aydan 2 yıla kadar alınan eğitim sonucunda polis olunmaktadır.

Polis Nasıl Olunur?

Polislik yapmak isteyenler için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan eğitim şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Polislik eğitimi bu kapsamda farklı alanlarda verilmektedir. Adayların eğitimlere başvuru yapabilmeleri için asgari eğitim şartlarını karşılamaları gerekir. Buna göre lise, ön lisans ve yüksek lisans mezunlarına göre polislik eğitimi de farklılık taşımaktadır. Bu kapsamda da eğitim süreleri 6 aydan 2 yıla kadar farklılık taşır.

Eğitim durumuna göre Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü POMEM, Polis Meslek Yüksek Okulu PMYO, Polis Amirleri Eğitim Merkezi PAEM’e öğrenci alımları yapılmaktadır ve bu okullardan mezun olma durumuna göre polisliğin farklı kadrolarında görev alınmaktadır.

 

Polis Olma Şartları Nelerdir?

Polis olma şartları ise polis olmak için gereken hükümlerden oluşuyor. Buna göre adayların;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Lise, lisans ve ön lisans mezunu olmaları,

Türk Ceza Kanunu 53’üncü maddesi kapsamında ifade edilen Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından affa uğranılsa bile mahkum olmamak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

Erkeklerde en az 167 cm boy, kadınlarda ise en az 162 cm boyunda olmak,

Görevini yapmaya herhangi bir sağlık sorunu taşımamak şartlarını yerine getirmeleri gerekiyor.

Bu şartlar ise başvuru yapılacak kadroya göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin düz polis memuru olmak için PMYO’ya gitmek gerekiyor ve bunun için üniversite sınav puanı da gerekiyor. Komiser ve yardımcıları için ise KPSS lisans puanı ile okula alım yapılıyor.

 

Polis Maaşları Ne Kadar?

Polis maaşları kademelerine göre artış gösteriyor. Yeni başlayan polis maaşı 4 bin 900 TL iken kademelere göre bu tutar artış gösteriyor ve 25 yıllık deneyimi olan polis maaşı aylık 6 bin 700 TL bandında oluyor.