Sağlık Bakanlığı'ndan uzaktan eğitim tavsiyesi

Sağlık Bakanlığı'ndan uzaktan eğitim tavsiyesi

Koronavirüs salgını yüzünden pek çok üniversite öğrencisi yeni eğitim döneminde üniversitelerin nasıl açılacağını merak ediyorken Sağlık Bakanlığı’ndan Yüksek Öğretim Kurumu’na güz döneminde uzaktan eğitim yapılması tavsiyesinde bulunuldu.

Uzaktan Eğitim İstendi

Tüm üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren üniversitelerin açılmasıyla ilgili olan konuya Sağlık Bakanlığı da dahil oldu. Yüksek Öğretim Kurumu’na gönderilen tavsiye yazısında 2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılında, güz döneminin teorik derslerinin mümkün oldukça uzaktan ve dijital eğitim yoluyla yapılmasının ve uygulamalı eğitimlerinin de zorunlu olan programların ertelenmesi talebi iletildi. Ayrıca ertelenmesi mümkün olmayan programlar için de bakanlık talebinde, gerekli kişisel koruyucu ekipmanlarının kullanımının sağlanması, gerekli önlemlerin tam olarak alınması ile kısıtlı süreler boyunca yüz yüze eğitimin yapılması da yer aldı.

Ancak gönderilen yazı, kesin bir karar olmayıp sadece YÖK’e iletilen bir tavsiye niteliği taşıyor. Yüksek Öğretim Kurumu ise daha önce yapmış olduğu açıklamada, kamu ve öğrenci sağlığının korunması amacıyla uzaktan eğitim olanaklarının arttırılması gerektiğinden bahsetmiş fakat kararın üniversiteler tarafından alınması gerektiğini belirtmişti.

Farklı Modeller Söz Konusu

YÖK tarafından daha önce nihai kararı üniversite senatolarına bırakması neticesinde üniversitelerden güz dönemi eğitimi ile ilgili açıklamalar yapılmaya başlanmıştı. Buna göre kimi üniversite hibrit denilen eğitim modelini benimserken, kimi üniversiteler de tamamen uzaktan eğitim ile güz dönemine başlayacaklar. Yüz yüze ve dijital derslerin bir arada olması anlamına gelen hibrit modelin daha çok vakıf üniversitelerinde tercih edildiği görülürken, kamu üniversitelerinde ise çoğunluğu uzaktan eğitim modelini tercih ediyorlar. Üniversitelerin uzaktan eğitimi tercih etmelerine ise özellikle sosyal medyadan öğrencilerin tepki gösterdikleri görüldü. Fakat virüs salgının tekrar artışa geçmesi nedeniyle bahar döneminin dahi uzaktan eğitim modeli ile yapılmasına yüksek ihtimal olarak bakılıyor.