STAR burs programı ne zaman başlıyor, başvuru detayları

STAR burs programı ne zaman başlıyor, başvuru detayları

Dün gerçekleştirilmiş olan kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversitelerin dört yıllık bölümlerinde okuyan öğrencilere önemli bir burs imkânından söz etti.

Burs Hakkında Detayları Paylaştı

Dün gerçekleştirilmiş olan kabine toplantısı sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulunan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencileri ilgilendiren önemli bir burs programından söz etti. Burs programı hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Lisans seviyesinde olan öğrencilerimiz için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK vasıtası ile kısa adı Star olan bir Stajyer Araştırmacı Burs Programı’nı hayata geçiriyoruz. Lisans eğitiminin her seviyesindeki 1000 gencimiz TÜBİTAK enstitülerinde ya da TÜBİTAK tarafından desteklenecek araştırma projelerinde görev alma sureti ile birlikte bu programdan yararlanabilecekler. Ülkemizde ilk kez yaşama geçirilen bu denli büyük bir proje için lisans burs programımızın da gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum,” dedi.

 

Burs Programı Başlama Tarihleri Ne Zaman?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları üzerine ise burstan yararlanmak isteyenler bursun ne zaman başlayacağını merak ediyorlar. STAR lisans burs programı ile duyuruların ve burs tarihlerinin de ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor. Geçen aylarda TÜBİTAK tarafından yayınlanan burs kılavuzunda ise tutarlar şu şekilde belirlenmişti;

Lisans öğrencileri için aylık 750 TL,

Yüksek lisans öğrencileri için aylık 3000 TL

Doktora öğrencileri için aylık 4500 TL,

Doktora sonrasında yer alan araştırmacılar için ise 6000 TL aylık burs ödemesi yapılacağı açıklanmıştı.

Ancak bu burslardan yararlanmak için TÜBİTAK’ın desteklediği projelerde yer almak gerekiyor. Aynı zamanda diğer başvuru koşullarını da sağlamak gerekiyor. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, herhangi bir kurum ya da kuruluşta tam ya da kısmi zamanlı olarak çalışmıyor olmak, Türkiye’deki üniversitelerde lisans, tezli yüksek lisans ya da doktora derecesi veren bir programda örgün olarak kayıtlı olmak, OHAL kapsamında belirlenmiş hükümler çerçevesinde kamu görevlinden ya da ilgili kurumlardan ihraç edilmemiş olmak, özel öğrenci statüsünde olmamak gibi şartlar bulunuyor. Şartları sağlayan adaylar ise başvuru yapabiliyorlar.