Tüketici Heyeti özel okullara yönelik önemli bir karar verdi

Tüketici Heyeti özel okullara yönelik önemli bir karar verdi

Geçen dönemdeki eğitim öğretim yılında virüs salgını yüzünden yüz yüze eğitim göremeyen çocuğu için özel okula para veren veli, 9 bin lirasının iadesi için İl Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptı.

Yüz Yüze Yapılmayan Eğitimin Parasını Talep Etti
Kayseri’de yaşamakta olan Hamza Y., geçen dönemdeki eğitim öğretim yılı için çocuğunu bölgede bulunan özel okullardan birisine kayıt ettirdi. Hamza Y., kayıt esnasında çocuğunun parasını peşin ödedi. Ancak Mart ayında koronavirüs salgını yüzünden yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından Hamza Y.’nin çocuğu da dahil olmak üzere öğrenciler okula gidemediler. Hamza Y. de 15 Mart 2020 tarihinden sonraki olan ödemelerinin iadesini talep etti.

 

İade istediği özel okul ise her velinin böyle bir talepte olduğunu ancak Mart ayında okulların bitmediğini, sadece uzaktan eğitime geçildiğini gerekçe göstererek ücret iadesi yapmadı. Hamza Y. ise bunun üzerine 9 Eylül’de İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yaptı. Hamza Y.’nin başvurusunda “15 Mart 2020 tarihinden sonraki günlerde okulların tatil edilmesinden dolayı okula verdiğim ücretin iade edilmesini istiyorum,” dedi.” Şikayete konu olan özel okul ise yaptığı savunmasında harcama yapılmayan yemek, doğalgaz, elektrik gibi giderlerin gelecek yıl kayıt ücretinden mahsup edileceğini ifade etti ve iadeyi reddetti.

 

Kısmen Haklı Bulundu
İl Tüketici Hakem Heyeti ise yapılan inceleme sonucunda öğrenci velisinin talebini haklı buldu ve okula gidilmeyen süreye denk gelecek olan 7 bin 579 lira 20 kuruşun okul tarafından ödenmesine hükmetti. Bu karar emsal olduğu gibi aynı zamanda heyet, velilerden okula gidilmeyen 3 aylık ücretlerini geri talep edebileceklerini ifade etti.