Ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz tablet nereden, nasıl alınır?

Ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz tablet nereden, nasıl alınır?

Ücretsiz tablet dağıtımı yeni salgın önlemleri kapsamında yıl sonuna kadar eğitimin tüm kademelerinde uzaktan eğitim kararı alınması sonrasında tekrar gündeme geldi. Uzaktan eğitim için önemli olan tabletlerin nasıl dağıtılacağına yönelik açıklama yapıldı.

Ücretsiz Tablet Dağıtımı Ne Zaman?

Ücretsiz tablet dağıtımı ne zaman yapılacağı öğrenciler ve veliler tarafından merak ediliyor. Yeni salgın önlemleri kapsamında okulların tüm kademelerinde tekrar uzaktan eğitime geçilmesi ve yüz yüze eğitime ara verilmesi sonrasında uzaktan eğitim araçları tekrar önem kazandı. Konuyla ilgili olarak ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalar yaptı. Selçuk açıklamasında gönderilmiş olan 30 bin tablet bilgisayarın resmi veriler kapsamında hazırlanmış olan öğrencilere dağıtımına başlanacağına işaret etti. Bu kapsamda 500 bin tablet bilgisayarın da tedarik süreci tamamlanmaya çalışılıyor ve yıl sonuna kadar tabletler öğrencilerin ihtiyaç durumları öncelikli olarak dağıtılmış olacak.

Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ücretsiz tablet başvuruları öğrenciler ya da veliler tarafından yapılması gerekmiyor. Okul idarelerinin öğrencilerin maddi durumlarını göz önünde tutarak hazırladıkları listelere göre tablet dağıtımları ihtiyaç sahibi öğrencilere ve ailelere yapılıyor. Bu kapsamda tablet almak isteyenler ayrıca başvuruda bulunmuyorlar. Öncelik maddi durumu kötü olan ailelerin çocuklarına ve devlet okullarında okuyan öğrencilere yönelik yapılıyor. Özel okullarda okuyan öğrenciler için ise bedava tablet dağıtımı yapılmıyor.

Ücretsiz Tablet Veren Kurumlar Neler?

Bunun yanında çeşitli kurumlar ücretsiz tablet dağıtımı yapmayı sürdürüyorlar. Ücretsiz tablet dağıtan kurumlar kendi inisiyatifleri çerçevesinde ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet veriyorlar. Bu kurumların başında belediyeler geliyor. Bağlı bulunulan belediyeye ihtiyaç sahibi aileler çocukları için tablet başvurusunda bulunabilirler. Bunun için ise ilkokul, ortaokul ya da lise öğrencisi olmak, ilgili belediyenin il sınırları içerisinde ikamet etmek, sosyal yardım yönetmeliği şartlarına uygun olmak, bu kapsamda ihtiyaç sahibi olmak gibi şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartların sağlanması halinde belediyelere başvuru yapıldığında liste oluşturuluyor ve belediyenin bağışçılardan temin ettiği tabletler ihtiyaç sahibi olan öğrencilere ve ailelere veriliyor. Her aile için ise çocuk sayısına bakmadan genelde bir adet tablet veriliyor.