Üniversite kayıtları 5 Ekim'de başlıyor!

Üniversite kayıtları 5 Ekim'de başlıyor!

Ölçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’den YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Buna göre ek yerleştirme sonucunda üniversitede okuma hakkı elde etmiş öğrencilerin kayıtları 5 Ekim’den itibaren yapılmaya başlanacak.

Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
ÖSYM tarafından yapılan açıklamada bugün itibariyle ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Buna göre YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre üniversitede okumaya hak kazanmış adayların kayıt işlemleri 5 Ekim – 9 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak. Salgın yüzünden elektronik kayıtlar ise 5 – 7 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılabilecek. Kayıtların yapılması için ise adayların kazandıkları yükseköğretim programının bulunduğu üniversiteye ilgili süreler zarfında başvuru yapması gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar ise her üniversitenin talep edeceği ve belirleyeceği belgelere göre işlem yapabilecekler.

 

YKS ek yerleştirme sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar ise ÖSYM resmi internet sitesinden sonuçları öğrenebilecekler. Bunun yanında ÖSYM AİS mobil uygulamasından da sisteme giriş yapılarak tercih sonuçları öğrenilecek.

 

65 Bin Aday Ek Yerleştirmede Kazandı
Üniversiteye gitmek için 65 bin aday ek yerleştirme sonuçlarında üniversite hakkı kazandı. ÖSYM tarafından konuyla ilgili olarak yayınlanan sayısal veriler kapsamında lisans ve önlisans programları temel alınarak toplamda 101 bin 514 boş kontenjana 48 bin 351 aday yerleştirilmesi yapıldı. Bu durumda ek yerleştirme sonucunda bile 53 bin 163 kontenjan ise boş kaldı. Açıköğretim programlarına ise 17 bin 314 aday yerleşti.

 

Ayrıca yayınlanan veriler temel alındığında, devlet, vakıf ve diğer ülkelerde YÖK’e bağlı bulunan üniversitelerin lisans programlarında toplamda 39 bin 448 kontenjan boş kalmıştı. Ek yerleştirme sonucunda lisans programlarına 14 bin 924 aday yerleşti. Ön lisansa bakıldığında ise 62 bin 66 olan boş kontenjana 33 bin 427 aday yerleşti ve böylece ön lisans programlarından yarısından çoğu dolmuş oldu.