Üniversite tercihi sonrasında okul puanı nasıl etkilenir?

Üniversite tercihi sonrasında okul puanı nasıl etkilenir?

Üniversite tercihi yapmak için özellikle dikkatli davranmak gerekiyor çünkü yanlış yapılan tercihler öğrenciler için çeşitli sorunları beraberinde getirebiliyorlar.

Yanlış Tercih Okul Puanını Düşürür mü?

Milyonlarca öğrenci üniversiteyi kazanmak hayali ile her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen üniversite sınavına giriyorlar. Üniversite kazanmak için etkili ders çalışma yöntemleri önemli olduğu kadar tercih aşamasındaki kararlar da büyük önem taşıyor. Genelde gözden kaçan ya da yanlışlıkla yapılan hatalar nedeniyle yanlış tercihler mümkün olmaktadır. Aynı şekilde yanlış tercih nedeniyle bir üniversiteye yerleşmiş olan öğrenciler okul puanlarının hangi hallerde düşeceği merak ediliyor.

 

Okul Puanı Nasıl Düşer?

Yanlış yapılan üniversite tercihi ya da diğer sebepler yüzünden istemedikleri üniversiteye yerleşmiş olan öğrenciler için bir sonraki yıl girecekleri üniversite sınavının büyük önemi bulunmaktadır. Özellikle bu durumda olanların okul puanlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Üniversite sınavına giriş yapmış ve barajı geçen öğrencilerin tercih yapıp yerleştikten sonra diğer adayların haklarını ihlal etmenin önüne geçmek amacıyla adayların okul puanı üzerinden bir dahaki girecekleri sınavda kesinti uygulanmaktadır. Fakat YKS’ye girerek almış olduğu puan ile tercih yapan ama istediği bölüme yerleşmeyen adayların puanlarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Bu durumda;

Normal örgün öğretim ya da açık öğretim için yerleşme yapılmışsa,

Tercih edilen bölüme yerleşip yetenek sınavlarından geçilmediyse bir sonraki sene sınava girmeniz halinde okul puanı kesintisi uygulanacaktır.

Okul Puanı Hangi Hallerde Düşmez?

Okul puanın düşmediği durumlar ÖSYM tarafından belirlenmiştir. Buna göre okul puanını düşürmeyen durumlar şu şekildedir;

YKS’de tercih yapılması sonrasında istenilen program kazanılmazsa,

Tercihler sonucunda kontenjanı olmayan bir bölümün kazanılması,

Meslek lisesi mezunları sınavsız geçiş hakları ile ön lisans programlarına geçiş yapabilmektedir ancak bu kullanılmazsa puan kaybı yaşanmaz.

Sınavın kazanılması ve yerleştirme yapılmasına rağmen lise diploması henüz alınmamışsa, bu durumda ÖSYM’ye bildirim yapılarak puan kaybının önüne geçilmektedir.

Bu durumlara dikkat ederek okul puanının düşmesini engelleyebilirsiniz. Okul puanı, üniversite tercihlerinde başarı ve yerleştirme puanları açısından büyük önem taşıyor.