Üniversiteler ne zaman açılacak, YÖK'ten açıklama

Üniversiteler ne zaman açılacak, YÖK'ten açıklama

Yükseköğretim Kurumu YÖK tarafından yapılan açıklamada, çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medyada yer alan üniversitelerin 1 Ekim’de yüz yüze eğitim ile açılacağı haberlerine yalanlama geldi.

Uzaktan Eğitim Devam Edecek
Son günlerde çeşitli haber ve sosyal medya mecralarında dile getirilen üniversitelerin 1 Ekim’de yüz yüze eğitim ile açılacağı haberlerine yönelik YÖK’ten açıklama geldi. YÖK tarafından yapılan açıklamada koronavirüs salgının devam ettiğine vurgu yapıldı ve şu ifadeler kullanıldı;

 

“Sosyal medya kanallarında ‘yüksek öğretim kurulu başkanı Yekta Saraç açıkladı; koronavirüs tedbirleri kapsamında üniversitelerin açılmasına karar verilmiştir. Üniversiteler 1 Ekim sonrası için akademik takvimlerini yüz yüze şekilde hazırlayabilirler,’ şeklinde paylaşımlar bulunmaktadır. Bu haberleri bazı gazeteciler de haberlerin doğruluğunu teyit etmek istemişlerdir. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın bu konuda bir açıklaması yoktur. Sağlık Bakanlığının tavsiye kararları üniversitelere aynı şekilde bildirildikten sonra bu konu tekrar gündeme gelmedi,” denildi.

 

Üniversitelerin Açılış Tarihleri Belli mi?
Üniversitelerde 1 Ekim’den itibaren yeni eğitim öğretim yılı başlıyor ve milyonlarca öğrenci derslerin başlamasını bekliyor. Ancak bu sene koronavirüs vakalarının artması nedeniyle gerekli güvenlik önlemlerinin sağlanabilmesi için üniversiteler uzaktan eğitim kararı aldı. 127 devlet üniversitenden neredeyse tamamı uzaktan eğitim verirken, öğrenciler okullarına dönüş yapmak için üniversitelerin ne zaman açılacağını merak ediyorlar.

 

Kesin bitiş tarihi hakkında uzaktan eğitim ile bilgi bulunmazken, salgının kesin bitiş tarihinin ön görülmemesi gerekçesi ile uzaktan eğitimin salgın devam ettiği müddetçe uygulanacağı ön görülüyor. Çünkü üniversitelerdeki sadece kampüs yaşamı için değil, yurt, barınma, toplu taşıma kullanma gibi etmenler üniversitelerin yüz yüze eğitim vermesine olanak tanımıyorlar. Bu yüzden salgın şartlarında herhangi bir değişiklik olmadığı müddetçe bahar döneminde de yüz yüze eğitim yapılabilir.