Üniversitelerin açılış tarihleri belli oldu

Üniversitelerin açılış tarihleri belli oldu

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamada üniversitelerin 1 Ekim’den sonra son planlama yapmaları istendi.

1 Ekim’den Sonra Üniversiteler Açılıyor

Üniversitelere, bilindiği gibi koronavirüs tedbirleri kapsamında Mart ayından itibaren ara verilmiş, üniversiteler uzaktan eğitim modeli ile eğitimlerini sürdürmüşlerdi. Milyonlarca üniversite öğrencisi ise yeni dönemde üniversitelerin ne zaman açılacağını merakla beklerken konuyla ilgili YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından sosyal medya üzerinden açıklama yapıldı.

Buna göre üniversitelerin açılışı ile ilgili olarak 1 Ekim’den sonra açılmaları yönünde planlama yapılması gerektiği bildirildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada son günlerde YÖK başkanlığına öğrencilerden ve velilerden üniversitelerin açılmasına dair sıklıkla sorular geldiği ve bilgi istendiği kaydedildi. Bu yüzden YÖK tarafından kamuoyunu aydınlatmak amacıyla üniversitelerin 1 Ekim’den sonra eğitime başlayacakları kaydedildi.

Üniversiteler Kendileri Karar Verecek

Yapılan açıklamada tüm dünyada 20 milyondan fazla kişinin koronavirüse yakalandığı ve salgının yükseköğretim açısından da büyük riskler taşıdığı bildirildi. Ayrıca açıklamada bazı ülkelerden de örnek verilerek, bazı ülkeler 2020 – 2021 eğitim ve öğretim dönemlerini tamamen dijital şekilde uzaktan öğretim ile yapılacağını açıklarken, yine sayısı az olmayan ülkeler de karma eğitim modelini benimseyerek yüz yüze ve online eğitim modellerini uygulayacakları belirtildi. Açıklamanın devamında Türkiye’de 45 binin üzerinde program bulunduğu ve en iyi yöntemin programlar temel alınarak karar verileceği ifadelerine yer verildi.

Bu bakımdan programların yapılarına ve eğitim modellerine en iyi şekilde uyacak yönteme göre üniversiteler tarafından karar alınacak olup eğitim takvimlerinin de 1 Ekim’den sonra başlayacak şekilde yapılandırılması YÖK tarafından karar bağlanmıştır. Öte yandan eğitim modeline her üniversite kendisi karar verecek.