VGM burs tarihleri açıklandı, burs miktarı ne kadar?

VGM burs tarihleri açıklandı, burs miktarı ne kadar?

Eğitim görmekte olan ihtiyaç sahiplerine karşılıksız olarak verilen VGM bursları için başvuru tarihleri belli oldu. Buna göre VGM burslarına başvuru yapmak isteyenlerin başvuruları 1 Ekim tarihinde, yükseköğretim başvuruları ise 15 Ekim tarihinde başlayacak.

VGM Burs Başvuru Tarihleri Belirlendi
Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM Bursları için başvuru tarihleri açıklandı. Eğitim hayatına devam eden öğrencilerin ekonomik olarak zorluk yaşamamaları için maddi durumu yeterli olmayan kimselere verilen VGM bursları orta öğretim ve yükseköğretim alanlarında farklı tarihlerde başvuru yapılacak. Buna göre ortaöğretim VGM burs başvuruları 1 Ekim tarihinde, yükseköğretim için ise 15 Ekim tarihinde alınmaya başlanacak. Ayrıca yabancı öğrenciler için de 15 Ekim’de burs başvurusu yapmak olanaklı.

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından eğitim süresi boyunca verilen burs miktarları da belli oldu. Buna göre aylık ortaöğretim öğrencilerine aylık 75 TL, yükseköğretim öğrencilerine aylık 300 TL, yabancı uyruklu öğrencilere ise aylık 600 TL burs verilmektedir.

 

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?
VGM burs başvurularının yapılması sadece VGM resmi internet sitesi üzerindeki formu doldurarak mümkün oluyor. Burs geri ödemesiz olup verilen burslar daha sonradan talep edilmiyor. Ancak bursa başvuru yapmak için belirli şartlara sahip olmak gerekiyor. Buna göre şu durumda olan öğrenciler başvuru yapamıyor;
Sürekli bir işte çalışan ve en az asgari ücret düzeyinde ücret alanlar, polis akademisi ve askeri okul öğrencileri, ek süre öğrenimi gören öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı alanlar (bu bakımdan KYK bursu da dahildir), genel müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrenciler burstan yararlanamıyorlar. Akademik olarak başarısız olduklarında ve sınıf tekrarı, genel not ortalamasının düşük olması gibi nedenlerden ötürü de bursları kesintiye uğruyor.