YÖK üniversitelerde alınacak korona virüs tedbirlerini açıkladı

YÖK üniversitelerde alınacak korona virüs tedbirlerini açıkladı

Üniversitelerin eğitim öğretim süreçlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili kararı üniversitelerin yetkili kurumlarına bırakan YÖK yüz yüze eğitim verecek üniversiteler için kılavuz yayınladı.

Sosyal Mesafeye Uygun Derslik Düzeni Yapılacak

Yüksek Öğretim Kurumy yüz yüze eğitim verecek olan üniversiteler için kampüste alınacak tedbirlerle ilgili kılavuz yayınladı. Yüksek Öğretim Kurumunun yayınladığı kılavuza göre üniversite içinde bulunan tüm toplu kullanım alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilecek. Dersliklerin 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde düzenleneceğini açıklayan YÖK kişiler arası mesafenin en az 1 metre olması gerektiğini belirtti.

Sosyal mesafe sınırlarına göre düzenlenecek olan derslikler mümkün olduğunca klima kullanılmadan havalandırılacak. Kılavuzda belirtildiği üzere sınırlara asla sosyal mesafeyi aşacak sayıda öğrenci alınmayacak.

 

Maske Takmak Ve Ortak Kullanılan Eşyaların Dezenfekte Edilmesi Konusunda Öğrencilere Duyurular Yapılacak

Yüksek Öğretim Kurumunun yayınladığı kılavuza göre kampüs içindeki tüm kapalı alanlarda, dersliklerde, yemekhanede, spor tesislerinde maske takmak zorunlu tutulacak. Üniveriste sınırları içinde maskesi bulunmak yasak olacak.

Üniversiteler periyodik aralıklarla dezenfekte edilecek. Öğrenciler ve üniversite çalışanları sürekli dezenfektan kullanacak. Üniversite içinde birçok kişi tarafından ortak kullanılan bilgisayar, telefon, laboratuvar cihazları vb. tüm eşyalar kullanılmadan önce ve kullanıldıktan sonra dezenfekte edilecek.

 

Kampüs İçinde Vaka Ya Da Temaslı Kişilerin Olması Durumunda İzolasyon Sağlanacak

Kmapüs içinde korona virüs vakası görülürse hemen izole edilecek. Yakın temas ya da temas halinde olan kişiler kampüsten çıkarılacak ve izolasyona girecekler.

Yüksek Öğretim Kurumu tarafından yayınlanan kılavuzda belirtilen tedbirler yüz yüze eğitim yapacak olan tüm üniversiteler için geçerli olacak.