YÖK'ten açıklama geldi, üniversiteler ne zaman açılacak?

YÖK'ten açıklama geldi, üniversiteler ne zaman açılacak?

1 Mart kabine toplantısı sonrasında yeni adımların atılması söz konusu olmuş, yeni normalde eğitim konusunda da birçok gelişme yaşandı.

Üniversiteler açılacak mı sorusuna cevap arayan birçok kişi gözünü Kabine Toplantısı’na dikti. Geçen yılın Mart ayında tatile giren üniversiteler online olarak eğitimlerini devam ettirmeye başladı. Ancak birçok açıdan eleştirilere neden olan bu durum vaka sayısının yüksek olması nedeniyle değişmedi.

Uygulamalı eğitim veren meslek yüksekokullarının online derslerde yaşanan mağduriyetler nedeniyle eğitim süreçlerini olumsuz koşullarda sürdürmesi bazı üniversitelerde eğitim kararının yüz yüze olması konusunda kurumun kararına bağlı geçiş izni vermişti.

Üniversiteler bahar döneminde açılacak mı?

Üniversitelerin bahar döneminde açılıp açılmayacağı konusu birçok kişinin dikkatini çekti. Uygulamalı eğitimlerin büyük ölçüde yüz yüze yapılması için görüş birliğine varılması söz konusu oldu. YÖK yüz yüze eğitimlerin büyük bir kısmının uygulamalı eğitimler öncelikli olmak üzere yüz yüze yapılması gerektiğine karar verdi. YÖK karar verdi ve 17 Şubat tarihinde alınan kararla büyük bir  kesim üniversitenin bahar döneminde açılmasını bekliyor.

İsteyen kayıt dondurabilir

Bahar döneminde ise öğrenciler ve öğretim görevlilerin görüşlerinin alınarak kararın verileceği açıklandı. 1 milyon 300 bin öğrenci ve eğitmenin katıldığı bir anket yapıldı. Eğitime devam etmeyecek olanların pandemi nedeniyle kayıtlarını dondurabilecekleri kararı alındı. Özellikle barınma nedeniyle ailelerin yanına dönmesi gereken gençlerin kayıt dondurma hakkından yararlanabilecekleri açıklandı. Bu dönem itibariyle isteyen öğrenci kaydını dondurabilecek.

Hibrit eğitime geçilecek mi?

Online ve yüz yüze eğitimin bir arada gerçekleştirildiği hibrit eğitimin pandemiden sonra da  devam edeceği tahmin ediliyor. Öğrencilerin web tabanlı olarak eğitim almalarını sağlayan bu sistemde, istenilen yerden eğitime katılmak mümkün olacak.

Uygulamalı dersler dışında ders alanların yüz yüze eğitime gelmelerine gerek kalmayacak. Uygulamaların yeni düzene göre ayarlanması ve öğrencilerin gruplara ayrılmasıyla eğitim yeni düzene uygun olacak şekilde öğrenciyle gerçekleşir.

Pandemi nedeniyle zorunluluktan başlayan bu süreç pandemiden sonra hibrit eğitimin kalıcı hale gelmesi gibi planların gerçekleşmesini sağlayabilir. Bazı öğrenciler bu durumdan memnun olmasa da çoğunluk sürece adapte olmaya başladı.