Yüz yüze eğitim nasıl ve ne zaman başlayacak?

Yüz yüze eğitim nasıl ve ne zaman başlayacak?

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren okulların ne zaman ve nasıl açılacağına dair henüz net bir açıklama bulunmuyor. Bundan önce Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimin 21 Eylül tarihinde başlayacağını işaret etmişti.

Okullar Ne Zaman Açılıyor?

Evde eğitimin geçtiğimiz haftalarda başlamasına karşılık, 21 Eylül’de başlaması planlanmış yüz yüze eğitimin nasıl olacağına dair de yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili önceden “31 Ağustos tarihinde okullar uzaktan eğitim ile açılacak ve 21 Eylül’de de Bilim Kurulu tarafından yapılan tavsiyeler doğrultusunda sınıflarda yüz yüze eğitim başlayacak,” açıklamasında bulunmuştu.

Buna göre, Bilim Kurulu’ndan ya da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadı takdirde yüz yüze eğitimin 21 Eylül tarihinde başlaması bekleniyor. Ancak son günlerdeki artan vaka ve hasta sayıları sebebiyle de yüz yüze eğitimin başlama ihtimalinin düşük olduğu da öne sürülen iddialar arasında yer alıyor.

Yüz Yüze Eğitim Ne Şekilde Yapılacak?

Yüz yüze eğitim ile ilgili geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından “1’inci, 2’nci, 8’inci ve 12’nci sınıflar ile ilgili olacak sınıf düzenlemelerini muhtemelen gelecek hafta konuşmuş oluruz,” açıklaması yapılmıştı. Konuyla ilgili ayrıca Bakan Koca “Daha çok 1’inci sınıfların okula alışmaları bakımından 2 + 5 şeklinde sayı azaltarak yani sadece okula 2 gün gidip 5 gün gitmeme şeklinde bir uygulama yapılabilir. Önümüzdeki hafta netlik kazanır,” sözlerine yer vermişti.

Koca ayrıca diğer sınıflar ile ilgili olarak da “diğer sınıfların bu dönemde nasıl devam edeceklerine yönelik de 8’inci ve 12’nci sınıflarla ilgili kararın salgının seyrine göre il bazında ya da genel anlamda karar vermek daha iyi olacak,” ifadelerini kullanmıştı.