Yüz yüze eğitim zorunlu mu, nasıl olacak?

Yüz yüze eğitim zorunlu mu, nasıl olacak?

Milyonlarca öğrenciyi merak ettiren yüz yüze eğitim ile ilgili detaylar belli oluyor. Öğrenciler için hafta başında evlerinden eğitim öğretim yılı başlamasına rağmen, yüz yüze eğitimin de başlayacağı tarih olan 21 Eylül yaklaştıkça eğitimin nasıl gerçekleşeceği merak ediliyor.

Yüz Yüze Eğitim Detayları Belli Oluyor

Hafta başından itibaren milyonlarca öğrenci için 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı evlerinden başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu dönem öğrencilerin uzaktan eğitim yapması kararlaştırılırken bazı sınıflar için 21 Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacak. Geçtiğimiz haftalarda konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunmuş ve “1’inci sınıfların alışmaları bakımından okulların 2 + 5 şeklinde yani sayıyı azaltarak, 2 gün devam 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama gündeme gelebilir. 2’nci sınıfların bu kapsamda olup olmayacakları konusu ise önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre netlik kazanmış olur. 8 ve 12’lerle ilgili ise programın ne zaman başlayacağı ya da başlayıp başlamayacağı konusu haftaya gündeme gelecek,” demişti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “ilk okul birinci sınıf öğrencilerinin uyum haftası kapsamında haftada 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde okullarda bulunacak. 21 Eylül’den itibaren geçmiş olacak üç haftanın sonunda ise diğer kademelerde ve sınıflarda da eğitim – öğretime başlama konusunda süreci değerlendireceğiz.”

Yüz Yüze Eğitim Devam Zorunluluğu Var mı?

Bakan Selçuk aynı zamanda devam zorunluluğu konusuna da değindi. Açıklamasında “yüz yüze eğitime başlama konusunda velilerin rızası bizler için önemlidir. Veliler isterlerse öğrencileri yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazerette bulunabilirler. Bu durumda öğrenci uzaktan eğitime devam edebilir ve devamsız sayılmayacaktır,” ifadelerine yer veren bakan, böylece yüz yüze eğitimin zorunlu olmadığını belirtti.