Yüz yüze eğitimle ilgili merak edilen detaylar

Yüz yüze eğitimle ilgili merak edilen detaylar

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitime aşamalı geçiş ile ilgili ayrıntıları açıkladı. Kısmi olarak yüz yüze yapılacak olan eğitimler Milli Eğitim Bakanlığını 81 ele yazılı olarak gönderdiği kılavuzlara göre düzenlenecek.

Okul Günleri Ve Ders Saatleri Düşürüldü

12 ekim tarihi itibariyle ilkokullar, 8. ve 12. sınıflar için kısmi olarak başlayan yüz yüze eğitim şartları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Yazılı olarak okullara gönderilen kılavuzlara göre eğitim haftada 2 gün daha az ders saatleri olacak şekilde yapılacak.

Okul öncesi eğitimlerde haftada 5 gün olan okul, ilkokullar, 8. ve 12. sınıflar için ise 2 gün olacak. 8. sınıflar için haftada 2 gün 6'şar ders saati, imam hatip okulları için haftada 2 gün 7'şer ders saati ve 12. sınıflar için 2 gün 8'er ders saati olacak.

Okullarda ders ve teneffüs süreleri de yeniden belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasına göre tüm sınıflar için ders süresi 30 dakika teneffüs süreleri ise 10 dakika olacak. Kapasiteleri düşürülen sınıflarda kalabalık şekilde ders yapılmayacak. Öğrenciler gruplara ayrılacak. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sürecinin yeni şartları ile beraber sürekli maske kullanımı, okulların düzenli olarak dezenfekte edilmesi ve sosyal mesafe konularında da uygulanacak yeni kuralları 81 ildeki eğitim kurumlarına bildirdi.

Öğrenciler Veli Onayı İle Okula Gidecek

Yüz yüze eğitimin başlaması ile merak edilen konulardan biri de yoklama alınıp alınmayacağı olmuştu. Yapılan açıklamaya göre istemeyen veliler öğrencileri okula göndermeyebilecekler. Veli onayı ile okula gelecek olan öğrencilerin devamsızlıkları ise işlenmeyecek.