2021 AGİ ne kadar olacak? 2021 yılı Asgari geçim indirimi ne kadar olacak?

2021 AGİ ne kadar olacak? 2021 yılı Asgari geçim indirimi ne kadar olacak?

2021 asgari ücret zam oranı yeni yılın yaklaşması ile birlikte milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor. Her yıl sonunda olduğu gibi bu yıl için de açıklanacak olan asgari ücret indirimleri de yine önem taşıyan konular arasında bulunuyor.

2021 Asgari Ücreti Ne Kadar Olacak?

2021 asgari ücreti tutarı yıl sonu yaklaştığı için büyük önem taşıyor. Milyonlarca kişi asgari ücret ile çalıştığı için yeni yılda 1 yıl olarak geçerli olacak yeni tutarlarının ne olacağını da merak ediyorlar. Geçen yıl açıklanan zam oranı ile birlikte 2020 yılında brüt 2943 TL, net ise 2 bin 324 TL asgari ücret fiyatı belirlenmişti. Asgari ücret fiyatının ne kadar olacağı için ise bakanlık ve işveren ile işçi temsilcileri arasında yapılacak olan görüşmeler önem taşıyor. Yapılacak olan bu görüşmeler sonucunda enflasyon rakamlarının temel alınması ile birlikte 2021 asgari ücreti zammı da belirlenmiş olacak.

Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret zammı belirlenmesi için enflasyon verileri temel alınıyor. Daha önceden asgari ücrete yıllık bazda iki kez zam geliyordu ancak yapılan değişiklikler kapsamında asgari ücrete yılda bir defa ve yıllık olarak geçerli olacak şekilde zam yapılıyor. Bu kapsamda asgari ücretin belirlenmesinde yılın tüm aylarının enflasyon verileri temel alınıyor ve bu oranlar üzerinden yapılacak olan zam oranı da belirlenmiş oluyor. Son yıllarda yapılan asgari ücret zam artışlarına bakıldığında ise zamlar yüzde 2 ile yüzde 5 oranında gerçekleşmiş bulunuyor. Bu durumda, son veriler temel alınması halinde 2021 asgari ücret artışının da yine bu oran aralığında olması bekleniyor.

 Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret zammı hesaplanmasında enflasyon verileri temel alınıyor ve yıl sonu enflasyon verilerine eldeki verilerden hareketle bakıldığında yüzde 10,5 oranında olduğu görülüyor. Son günlerde Merkez Bankası bu oranı yüzde 12,5 olarak değiştirmiştir. Buna göre asgari ücrete ve asgari geçim indirimine yansıyacak olan tutarlar da yüzde 3 ve 5 arasında bir artış olacak.