2021 emekli maaş zammı oranı ne kadar olacak?

2021 emekli maaş zammı oranı ne kadar olacak?

Son günlerin en fazla merak edilen konularından biri de emekli maaşı zammıdır. Çok sayıda emekli 2021 yılında emekli maaşı zammının ne kadar olacağını merak ediyor.

Bu doğrultuda yeni yılın emekli maaş zammı haberleri de yakından takip edilmeye devam ediliyor.

Emekli Maaşı Değişiklikleri

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün konuya ilişkin açıklamalarda bulunurken, ekonomideki olumsuzluğun öncelikli olarak emeklileri etkilediğini belirtti. 2021 emekli maaşı konusunda gelişmeler heyecanla beklenirken Ergün, emeklilerin önemli bir kısmının halen asgari ücretin altında bir aylık aldığına ve emekli maaşlarına ek olarak hiçbir aylık gelirlerinin olmadığına dikkat çekti. Ergün konuyla ilgili olarak Pandemi sürecinde hem gelirlerin hem de sağlığın olumsuz anlamda etkilendiğine dikkat çekerek, yapılan zamlarında etkisiyle birlikte bütçede gıda doğal gaz, elektrik, temizlik gibi malzemelere olan harcamanın arttığını kaydetti. Öte yandan sabit olarak tek bir gelire yani emekli maaşına sahip olanlarında bu dönemde zorluk çektiğini belirten Ergün, emeklilerin gelirlerinin ciddi oranda eridiğini buna göre yaşam koşullarının da ağırlaştığını belirtti.

Emekli Maaşı Zammı Belirlendi mi?

2021 emekli zammının henüz belli olmadığını belirtmek gerekir. Bilindiği üzere emekli vatandaşlara yeni yılda enflasyon oranına göre zam yapılacak. Kasım ayının enflasyon rakamlarının açıklanmasının sonrasında Ocak ayı maaşları konusunda da olası zam oranları hakkında belirli tahminlerde bulunuluyor. Bu doğrultuda vatandaşlar ve konunun uzmanları 2021 emekli maaşı zam oranları hakkında çeşitli verilerden söz ediyor. 5 aylık sürecin verilerine göre emekli maaşı zamları hakkında çıkarımlar yapılmaya başlandı.

Dolayısıyla bu beş aylık dönem baz alındığında SSK ve BAğkur emeklilerinin zamları yüzde 7.02 oranında çıktı. Memur ve memur emeklileri için bu süreçte enflasyon oranına göre 3.02 puanlık bir farkın olması netleşti. Merkez Bankasının Aralık ayındaki beklenti anketine bağlı olarak 2020 yılının enflasyon tahmini ise 14.18 olarak görülüyor. Bu tahminler baz alındığında en düşük esnaf emeklisinin aylığının 2.036 TL’ye çıkacağı konuşulurken, SSK’lı kişilerin taban aylığının ise 2.410 TL’ye yükselmesi tahmin edilen durumlar arasında bulunuyor.