2021 kamuya engelli memur alımı. Engelli memur başvuru tarihleri ne zaman?

2021 kamuya engelli memur alımı. Engelli memur başvuru tarihleri ne zaman?

2021 bütçesiyle kamu kurum ve kuruluşlarına 65 bin personel alınacağı belirtildi. Yapılan açıklamada aynı zamanda engelli memur alınacağının da altı çizildi.

Peki engelli memur alımı ne zaman olacak, engelli atama tarihleri nedir şöyle sıralanıyor.

Engelli Memur Alımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Ocak ayının başında engelli memur atamalarının yapılacağının müjdesini verdi. Covid-19 salgınının adından kamu kuruluşlarında bekçi, sağlık çalışanı, polis açığının olduğu bilinmekle birlikte, yeni memur alımlarının ne zaman yapılacağı merak edilen konular arasındaydı. Selçuk’un 3 Aralık Dünya Engelliler gününde yapmış olduğu açıklamaya göre Ocak ayının başında engelli memur alımlarının başlayacağı öğrenildi. Kamu dahil olmak üzere, belirli iş yerlerinde engelli işçi çalıştırmayı zorunlu hale getirdiklerini belirten Selçuk, bu şekilde engelli kontenjanını yıldan yıla arttırmaya devam ettiklerini, uygulamış oldukları istihdam politikalarının neticesinde günümüze kadar 405 bine yakın engellinin iş hayatına geçiş yaptığını belirtti. Engellilerin iş becerileri ve yeteneklerine göre işlere yerleştirilmesini önemsediklerini belirten Bakan, bu anlamda İŞKUR’un engelli iş koçluğu projesiyle birlikte yaklaşık bine kadar engelli gence istihdam alanı sağlandığının altını çizdi.

2021 Engelli Memur Alımı Açık Kadro Sayısı

Yeni Ekonomi Programının öncesinde kamuya 6 bin engelli memurun alınacağı bildirilmişti. Ancak Bakan yapmış olduğu son açıklamasında engelli memurlar açık kadro sayısına ilişkin net bir ifadede bulunmadı.

Alımlar İçin Müjde Aylar Öncesinden Verilmişti

Geçtiğimiz Eylül Ayında Bakan Selçuk 2021 yılında engelli memur alımının yapılacağına dair müjdeyi bir TV programında vermişti. Bakan Selçuk gelecek yıl engelli memur alımı için yorumda bulunarak 2021 engelli memur atamalarına ilişkin ise bilgi vermedi. Engelli atamaları konusunda aracı bakanlık olduklarını belirten Bakan, normalde kamu kuruluşlarında engelli kadrolarının bildirilmesine yönelik yazı yazdıklarını, oradan gelen rakamlara bağlı olarak atamaların yapıldığını söyledi. Buna göre atamaların yapılacağını belirten Bakan, engelli kadrolarının kendilerine bildirdikleri sürece dikkat çekerek bu sürece göre atamalarının gerçekleşeceğinin bilgisini verdi. Bu nedenle engelli memur atamaları da bakanlıkların engelli kadro bildirilerine bağlı olarak yapılmaya başlanacak