2021 yılı TOKİ ucuz konut başvurusu nasıl yapılır?

2021 yılı TOKİ ucuz konut başvurusu nasıl yapılır?

Binlerce insanın ev sahibi olmasını sağlayan TOKİ’den ucuz konut müjdesi geldi. Alt gelirli vatandaşların başvurabileceği projede çok uygun fiyatlarla ev sahibi olmak mümkün hale geliyor.

TOKİ kampanyasına e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak mümkün olurken, bu projeye maaşı 5 bin TL altında olan kişilere başvuruda bulunabiliyor.

Ucuz Konut İmkanı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinden yapılmış olan açıklamada 35 ilde konut satışı yapıldığı açıklandı. Binlerce vatandaşı ev sahibi yapan TOKİ ucuz konut projesinden maaşı 5 bin TL altında olanlar yararlanabiliyor. TOKİ’den ucuz ev satın almak isteyen kişilerin toki.gov.tr adresine giriş yaparak ilanın başvuru şartlarını incelemesi ve belirtilmiş olan peşinatı Halkbank veya Ziraat Bankasına yatırması gerekiyor. TOKİ’nin belirlemiş olduğu tarihler içinde başvuru formunun doldurularak ilgili peşinat tutarının yatırılmasından sonra başvurunun dekontla yapılması yeterlidir. 25 yaşını doldurmuş olan kişilerin başvurabileceği bu projede başvuru yapılacak olan ilde ikamet edilmesi isteniyor.

TOKİ’den Ev Sahibi Olma

TOKİ’den ev satın almak isteyen kişilerin toki.gov.tr resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan ilanları takip etmesinde fayda var. TOKİ’den ev satın almak isteyen kişilerin T.C vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurması lazımdır. TOKİ’den kurasız ev çekilişine katılım sağlamak için, vergi sicil numarası, fotoğraflı nüfus kayıt örneği ve T.C kimlik numarası yeterli olacaktır.

TOKİ Açık Satışları

TOKİ açık satışları ise çekiliş ve kura olmadan ev almayı ifade eder. Açık satışlar genelde TOKİ tarafından altı ayda bir olarak duyurulmakla birlikte, talebe bağlı olarak bu süreçte değişiklik söz konusu olabiliyor. Eğer talep çok fazla olursa açık satış duyurusunun yapılma süresinde kısalma görülüyor.

TOKİ Açık Satışları Nasıl Yapılıyor?

Toplu Konut İdaresinin yapmış olduğu açık satış duyurusuna başvuran kişilerin başvuru sırasına göre ve eğer başvurunun şartlarını sağlıyorlarsa konut sahibi olabilir. Bu konutların satışı için başvurular Halkbank veya Ziraat Bankası üzerinden yapılır. Bu konutlarda peşinat oranları daireden daireye değişir. Ancak genel olarak peşinat oranlarının yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişkenlik gösterdiğini belirtmek gerekir.