2021 yılında asgari ücret zammı ne kadar olacak?

2021 yılında asgari ücret zammı ne kadar olacak?

2021 yılının yaklaşması ile birlikte milyonlarca çalışan asgari ücret zamları ne kadar olacağını merak ediyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt’ün yaptığı açıklama sonrasında yapılacak zam oranı tekrar gündeme geldi.

2021 Asgari Ücreti Ne Olacak?

2021 asgari ücret zammı milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor. Asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağının belirlenmesi için ise enflasyon rakamları temel alınıyor. Bu kapsamda 2020 yılının son aylarındaki enflasyon verileri asgari ücretin belirlenmesi için önem teşkil edecek. Aynı zamanda sendika temsilcileri ile yapılacak görüşmelerde de uzlaşıya varılması hedeflenecek. Son 10 yıllık asgari ücret artış zamlarına bakıldığında ise zam oranları yüzde 2 ile 5 bandında gerçekleşmiş bulunuyor. Son veriler temel alındığında ise 2021 asgari ücret zammı da yine bu bant aralığında yapılması bekleniyor.

Asgari Ücret Zammı Nasıl Hesaplanıyor?

Asgari ücret zammı hesaplaması yıl içindeki enflasyon verileri temel alınarak belirleniyor. Bilindiği gibi asgari ücrete daha önceden yılda iki kez zam yapılmasına rağmen, yakın gelecekten bu yana sadece yıllık olarak zam yapılıyor ve zam oranı tüm yıl boyunca geçerli kabul ediliyor. Her ne kadar özellikle yıl sonuna doğru bu zam oranı asgari ücret ile çalışanların ihtiyaçlarını karşılamaları için sorunlar yaratıyor olsa da 2021 yılında da yine bir yıl boyunca geçerli olacak zam miktarı belirlenecek. Yıl sonu enflasyon beklentisine bakıldığında bu oranın yüzde 10,5 olacağı öngörülüyor. Merkez Bankası ise son toplantısında bu tutarı yüzde 12,1 olarak revize etmişti. Bu durumda gerekli hesaplamalar sonucunda gelecek yıl asgari ücret için uygulanacak olan zam tutarı yüzde 3 – 5 arasında olacak.

2021 Asgari Ücret Tahmini Ne Kadar?

2021 brüt asgari ücret tahminleri göz önünde tutulduğunda bu tutarın ilgili veriler üzerinden 3 bin 400 TL olacağı ön görülüyor. Net asgari ücret ise 2 bin 650 TL ile 2 bin 800 TL arasında olacak. Ancak mevcut asgari ücret göz önüne alındığında, tutarın 2 bin 800 TL olması uzak bir ihtimal olarak görülüyor ve 2 bin 600 TL bandında bir zam gerçekleşmesi bekleniyor.