83 bin anne toplamda 36,7 milyon lira doğum yardımı alacak

83 bin anne toplamda 36,7 milyon lira doğum yardımı alacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklama neticesinde yarın itibariyle 83 bin anneye toplamda 36,7 milyon TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ödemeler yeni doğum yapan tüm anneleri kapsayacak.

Yeni Doğum Yapan Tüm Anneleri Kapsıyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yeni doğum yapan anneleri sevindiren bir açıklama geldi. Selçuk, doğum yardımlarının herhangi bir gelir ölçütüne bakılmadan, doğum yapan tüm anneler için verildiğini söyledi. Doğum yardımı için başvuru yapmış annelere ilk bebekleri için 300 TL, ikinci bebekleri için 400 TL ve üçüncü ve diğer bebekleri için de 600 TL ödeme yapılacağını açıklayan Selçuk, Eylül ayına ilişkin olan doğum yardımı uygulaması kapsamında yarından itibaren başvuru yapmış toplam 83 bin anneye toplam tutar olarak 36,7 Milyon TL ödeme yapılacağını ifade etti.

 

Bakan Selçuk ayrıca uygulamanın başlatıldığı günden itibaren günümüze değin 4,7 milyon annenin doğum yardımı aldığını ve toplam ödenen tutarın da 2,5 Milyar TL olduğunu ifade etti. Doğum yardımları uygulamasının kapsamının ayrıca 2019’da başlatılan Çoklu Doğum Yardım Programı ile genişletildiğini de söyleyen Selçuk, bu program kapsamında da ikiz ya da üçüz bebek sahibi olan ailelere iki yıl süre boyunca çocuk başına aylık 150 lira verildiğini de belirtti.

 

“Annelere Destek Sürecek”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ayrıca sözlerine şu şekilde devam etti; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği gibi ülkemizin ekonomik kalkınmasının en önemli unsurlarından birisi de dinamik aile yapısıdır. Aile, toplumun yapı taşı ve aile yapısının korunması da önemli olduğu için bu bakımdan bakanlık olarak annelere verdiğimiz destekleri genişleterek sürdürüyoruz,” diye konuştu.