Akıllı telefon fiyatları ortalama yüzde 10 arttı

Akıllı telefon fiyatları ortalama yüzde 10 arttı

Medya takip kurumu olan Ajans Press tarafından yapılan bir incelemede, Counterpoint Research verilerine dayandırılarak elde edilen bilgiler kapsamında küresel çapta akıllı telefon piyasasında fiyatların 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 10 artış gösterdiği açıklandı.

Fiyatlar Global Çapta Arttı
Medya takip kurumu olan Ajans Press, uzun soluklu bir çalışma yaparak akıllı telefonlar ile basına yansıyan haber sayılarını analiz etti. Buna göre yapılan medya incelemesine göre bu yol akıllı telefonlar ile ilgili olan 4 bin 932 adet haber çıkışı yapıldığı öğrenildi. Haber içeriklerine bakıldığında ise akıllı telefonlardan yapılan mobil ödemeleri, e – ticaret alışverişleri ve online eğitim ön plana çıktı. Geçen yılın verilerine kıyaslama yapıldığında ise geçtiğimiz yıl akıllı telefonlar ile yapılan haberlerin sayısının 8 bin 323 adet olduğu ifade edildi.

Ayrıca Ajans Press, Counterpoint Research verilerini temel alarak elde ettiği veriler kapsamında akıllı telefon satış fiyatlarına da değindi. Bu bakımdan küresel akıllı telefon pazarının toptan bakımdan ortalama satış fiyatlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 23 ile şimdiye değin en yüksek düşüşü gösterdiği görüldü. Ancak 2020’nin ikinci çeyreğinde fiyatlarda yüzde 10 oranında artış görüldü. Araştırma kapsamında ortalama satış fiyatlarında en büyük artış ise yüzde 13 oranı ile Çin’de yaşandı. Buna göre Çin’de ortalama akıllı telefon satış fiyatlarının 310 dolar olduğu saptandı.

Telefon Bağımlılığı Arttı
Yapılan araştırma kapsamında önemli başka veriler de elde edildi. Buna göre koronavirüs salgını yüzünden akıllı telefon kullanımı ve özellikle bağımlılığının arttığı kaydedildi. Ancak araştırmaya göre telefon bağımlılığı artmasına rağmen global çapta akıllı telefonların satışlarında düşüş yaşandı. Özellikle bu süreçte üst segment telefonlara ihtiyaç duyulurken, Çin özellikle 5G satışlarında en büyük katkı sunan bölge oldu.