Araç satışları konut alımını arttırdı

Araç satışları konut alımını arttırdı

Son zamanlarda ikinci el araç fiyatlarında görülen artış yüzünden araç sahipleri araçlarını satarak konut almaya yöneldiler. Araç fiyatlarının son 1,5 yıl içinde yüzde 100 değer kazanması sonucunda artık araçlar önemli bir yatırım aracı olarak kullanılmaya başlandılar.

Araçları Satılıp Konut Alınıyor
Son 1,5 yıl içinde araç fiyatlarının yüzde 100 artış göstermesi üzerine daha önceden aracı olanlar araçlarını önemli bir yatırım aracı olarak değerlendirmeye başladılar. İzmir’de galeri işleten Fahri Karlık konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karlık’a göre salgın döneminde ikinci el araçların çok değerlendiği ve bayilere sıfır otomobil gelmediği için de fiyatlar daha da artış gösterdi. Karlık “bazı araç sahipleri aracının değer kazandığını görüp mevcut araçlarını sayarak yeni bir yatırıma yöneliyorlar. Örnek olarak 150 bin liralık arabasını satarak kendisine 50 bin liralık bir araç alıp kalan parayı da yatırım olarak değerlendiriyorlar,” dedi. Karlık ayrıca araçları sayesinde ev sahibi olanların da çok olduğunu ifade ederek “araç satışından kalan parayı peşinat olarak göstererek bankadan ev kredisi ile ev alabiliyorlar. Bu dönemde özellikle bu türden alışverişler çok arttı,” dedi. Karlık, bazı ailelerin ise birden fazla arabaya sahip olduklarını ve araç fiyatları artınca bu türden ailelerin fazla olan araçlarını satarak neredeyse borca dahi girmeden yeni yatırımlara yöneldiklerini de belirtti.

 

Daha Düşük Olana Yöneliyorlar
Araç sahiplerinin arabasız kalmayı da göze almadıklarını belirten Karlık “bazı evlerde 2 – 3 araba bulunuyor. Onlar, birinden fedakarlık yapıyorlar ve çeşitli yatırımlar için bu ücreti kullanıyorlar. Evi olmayanlar bu durumu fırsat olarak biliyor. Ancak araçlar da artık telefon gibi ihtiyaç olduklarından 200 bin liralık arabasını satan 50 bin liraya başka bir araba alarak günlük yaşamına devam edebiliyor,” dedi.