ATM'den IBAN ve hesap numarası ile EFT nasıl yapılır?

ATM'den IBAN ve hesap numarası ile EFT nasıl yapılır?

Günümüzde pek çok kişi bankacılık işlemleri sayesinde para transferlerini kolayca hallediyor. ATM üzerinden EFT yapmak günümüzde birçok müşteri tarafından tercih ediliyor, peki bu aşamalar nasıl yapılır ve müşteriye sağladığı avantajlar nelerdir?

Özellikle EFT çok sık kullanılan bir işlem haline geldi. EFT (Elektronik Fon Sistemi) bir bankadan farklı bir banka şubesine para transferi yapılması işlemidir. Mobil bankacılık ve bankanın müşteri hizmetleri aracılığı ile yapılabildiği gibi ATM makinaları üzerinden de yapılıyor. Bu sayede saatlerce bankada sıra beklemeye de gerek kalmıyor. Saatler sürecek bir işlem ATM sayesinde birkaç dakika içinde gerçekleşiyor.

EFT NE AMAÇLA KULLANILIR?

EFT iki farklı banka şubesini kullanan tarafların birbirine para transferi yapmasını sağlar. Örnek vermek gerekirse bir kişi AB bankasını kullanıyorken para göndereceği kişi ABC bankasını kullanıyorsa para transferini gerçekleştirebilmesi için EFT işlemi yapması gerekir. Yani EFT işlemi farklı bankaların birbirine para yollayabilmesi amacıyla kullanılır.

EFT YAPMAK ZOR MUDUR?

İlk defa bankacılık işlemleri ile karşı karşıya gelen bireyler bu konuda ilk başta çok zorlanır. Ancak EFT yapmak hiçte zor bir durum değildir. Kişi para yollayacağı tarafın IBAN numarasını bilse yeterlidir. Bu sayede mobil bankacılık, çağrı merkezi ve ATM matikler sayesinde EFT işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlem için genel olarak IBAN numarası tercih edilse de hesap numarası da işlem için geçerlidir. Yalnızca hesap numarası girildiğinde banka para gönderim kodu gibi ek bilgilere ihtiyaç duyulabilir.

IBAN NUMARASI VE HESAP NUMARASI KULLANARAK EFT NASIL GERÇEKLEŞİR?

IBAN numarası kullanarak EFT işlemi gerçekleştirmek için öncelikle karşı tarafın IBAN numarası eksiksiz bir şekilde öğrenilmelidir. IBAN numarası ile hesap sahibinin adı, soyadı, hesap kartları gibi tüm bilgiler görünür hale gelir. Bu nedenle daha garanti ve güvenilirdir. Eğer mobil bankacılık ile EFT yapacaksanız para transferi menüsünde yer alan boşluğa elinizde bulunan IBAN numarasını girmeniz ve onay vermeniz yeterli olacaktır.

Eğer EFT işlemini hesap numarası ile gerçekleştirecekseniz karşı tarafın hesap numarası, hesap adı soyadı, hesabın bağlı olduğu banka şube adı ve müşteri numarası gibi bilgilere ihtiyaç duyarsınız. Çok fazla detay gerektirdiği için hesap numarası fazla tercih edilmez. Ancak yine de kullanılabilir seçenekler arasında yer alır.

EFT İLE YOLLANAN PARA NE ZAMAN HESABA GEÇER?

EFT yapıldığı zamanlarda IBAN numarası kullanıldıysa bir iki dakika içerisinde para karşı tarafın hesabında olur ancak havale yoluyla işlem yapıldıysa 5 10 dakika içerisinde para hesaba aktarılır. Fakat araya hafta sonu girdiyse ya da mesai bitiminden sonra işlem yapıldıysa bir sonraki mesai saatleri çerçevesinde işlem gerçekleşir.